+421 907 744 331

To najdôležitejšie o rozprávaní v angličtine

 

Keďže čítaš tento návod a aktívne hľadáš spôsob, ako sa naučíš angličtinu, tak ťa táto téma zaujíma a si na dobrej ceste.

Najprv musíš porozumieť tomu, že existuje veľký rozdiel medzi aktívnou a pasívnou slovnou zásobou. Premýšľaj chvíľu nad týmto:

 

Pasívna slovná zásoba sú všetky slová, ktoré dnes poznáš, a ktoré si sa kedy naučil. V angličtine sú to slová ako:

superfluous – prebytočný,

tendency – tendencia,

či unexpectedness – neočakávanosť.

 

Sú to slová, ktoré nepoužívaš často a tvojmu mozgu trvá 1 až 5 sekúnd, kým ich nájde.

Vo väčšine škôl a jazykových škôl rozvíjaš iba pasívnu slovnú zásobu. Je kladený dôraz práve na to, aby si mal čo najväčšiu slovnú zásobu. Ako keby ti znalosť slovíčok typu „superfluous“ umožnila lepšie komunikovať s cudzincami, keď sa s nimi stretneš.

 

Prečo je to pre teba taký veľký problém?

Faktom je, že ak sa nevenuješ tomu, aby si dostal slovíčka z pasívnej slovnej zásoby do aktívnej slovnej zásoby, trvá ti veľmi dlho, kým vo svojej pamäti nájdeš a to ti znemožní rozprávať.

 

Chceš povedať vetu: „Ahoj, ako sa máš? Išiel/ Išla by si so mnou na kávu?“

A povieš to štýlom: „ Hi, eee how are you eee would you eee eee go to have eee some coffee with me?“

Neexistuje, aby si sa takto dorozumel. Ani to nepovieš, lebo sa budeš cítiť trápne, ak by si tak mal rozprávať.

 

Aktívna slovná zásoba je tvoj liek na tento „syndróm premýšľania.“

Tvoja aktívna slovná zásoba sú slová, frázy a vety, ktoré používaš často.

mother – mama.

how are you – ako sa máš.

 

Keďže ich používaš často, tvoj mozog ich dokáže nájsť behom jednej tisíciny sekundy až jednej sekundy.

Keď máš tvoju slovnú zásobu v tejto aktívnej časti tvojho mozgu, tak sa ti slová, celé frázy a celé vety samé hrnú z úst von. Dokonca, ak niečo nevieš povedať, v momente ti napadnú 3 frázy, ktorými daný problém popíšeš.

Dorozumieš sa, aj keď to slovo nepoznáš.

Aby si vedel anglicky premýšľať a plynulo a sebavedomo rozprávať, potrebuješ sa zamerať na tréning aktívnej slovnej zásoby.

Ako to však urobíš?

 

Existujú 4 fázy naberania schopností pri učení angličtiny

Sú 4 fázy učenia, ktorými prechádzaš vždy, keď sa učíš novú oblasť vedomostí a o ktorých nikto pri učení angličtiny nehovorí.

1 – Nevedomá neschopnosť. To je úroveň, kde nevieš, že niečo nevieš. Nevieš, akú všetku slovnú zásobu potrebuješ a ako bude vyzerať proces učenia. Nevieš, že existuje slovíčko „inconsequential.“

2 – Vedomá neschopnosť. Vieš, že niečo nevieš. Vieš, že existuje slovíčko „inconsequential“, ale nevybavíš si jeho preklad. Možno si sa ho učil, možno nie. Ale nevieš si vybaviť jeho preklad.

3 – Vedomá schopnosť. Vieš, ako sa čo povie a vieš, ktoré slovíčko čo znamená. Na to, aby si si význam slova, či frázy vybavil, sa musíš sústrediť a hľadať v pamäti. Nejde ti to automaticky. Je to ako mať slovíčka len v pasívnej slovnej zásobe.

4 – Nevedomá, podvedomá, automatická schopnosť. Už ani nevieš, že niečo vieš. Šoféruješ automaticky. Bežný deň si premýšľaš v slovenčine, v meste za tebou príde cudzinec a ty som z ničoho nič automaticky odpovedáš po anglicky a všetko s ním vybavíš po anglicky (ako sa stalo mne pár týždňov dozadu).

 

Toto je úroveň, kam sa potrebuješ s tvojou angličtinou dostať. Proces učenia angličtiny ťa musí dostať na úroveň, kde vieš anglicky premýšľať automaticky. Bez toho, aby si si musel prekladať.

 

Problém väčšiny kurzov angličtiny je v tom, že ti síce ukážu slovnú zásobu a prejdú ju s tebou, lenže nezabezpečia, aby si túto slovnú zásobu dostal do dlhodobej pamäte a vedel ju používať kedykoľvek na úrovni podvedomej schopnosti.

Miesto toho, aby si trénoval reč, tak sa dozvedáš nové gramatické pravidlá a očakáva sa od teba, že ten proces učenia – ten proces, kde vezmeš vedomosti, vložíš ich do hlavy, porozumieš im a začneš ich používať – že to urobíš ty sám.

V takom prípade si ale slovnú zásobu môžeš nájsť na internete, gramatické pravidlá tiež a sústreď sa radšej na to, aby si ich vedel správne používať v praxi.

Týmto všetkým chcem povedať, že proces učenia prebieha v tvojej hlave.

 

A ty si musíš nastaviť kritériá, podľa ktorých sa máš angličtinu učiť, aby si sa ju naučil rýchlo a nestrácal roky času. Potrebuješ sa vedieť rozhodnúť, ktorá metóda učenia je pre teba najvhodnejšia.

Klikni sem pre pokračovanie.