+421 907 744 331
Angličtina slovná zásoba – akú anglickú slovnú zásobu reálne potrebuješ?
29. July 2014
Ukázať všetko

Angličtina pre samoukov – 8+ tipov, ktoré ťa naučia anglicky rýchlejšieAngličtina pre samoukov

V tomto článku sa dozvieš 8+ tipov na angličtinu pre samoukov. Dostaneš návody, ako sa naučiť anglicky a na čo si dať pozor, keď sa učíš angličtinu ako samouk.

Ak sa chceš naučiť plynulo anglicky rozprávať, máš pred sebou dlhú cestu. Vieš si ju skrátiť, no číhajú na teba nástrahy. Tento článok slúži ako maják, ktorý ťa udrží na správnej ceste v tvojom učení angličtiny.

 

Prvý rýchly tip pre samoukov

Neuč sa kvantá slovíčok. 80% napísaného textu a až 96% hovoreného slova je pokrytých 2000 najčastejšie používanými slovami. Kompletne a podrobne je to rozobrané v článku Angličtina – slovná zásoba.

 

Najprv sa nauč prvých 500 až 1000 najčastejších anglických slov

Prvých 500 najčastejších slov ti na začiatok stačí, aby si sa mohol posunúť ďalej k filmom, alebo sa dorozumel, keď vycestuješ https://www.anglictinarychlo.sk/500-najpouzivanejsich-anglickych-slov/

Ak ich už máš zvládnuté a chceš sa posunúť v slovnej zásobe ďalej, pripravil som pre teba zdarma:

 

Nauč sa prvých 100 najčastejších anglických slovies.

100 slovies v rôznych časoch stačí na to, aby si sa na začiatok dorozumel, keď je to potrebné. https://www.anglictinarychlo.sk/100-najcastejsich-anglickych-slovies/

Ako je to možné, keď mi v škole tvrdili, že potrebujem veľkú slovnú zásobu? Kompletné vysvetlenie nájdeš v článku angličtina – slovná zásoba. Teraz ti na rýchlo poviem toto: S 500 slovíčkami a 100 slovesami vieš robiť skutočné divy, keď začneš rozprávať.

 

Ak sa začínaš učiť angličtinu ako samouk, daj si pozor na drahé učebnice

Čo sa učebníc angličtiny pre samoukov týka, tak NEplatí, že čím vyššia cena, tým vyššia kvalita. Jednoducho to neplatí.

Mnohé pestrofarebné a graficky krásne učebnice majú rovnakú hodnotu ako tie spred 30 rokov – akurát obal a cena sa mení. Zo svojej skúsenosti môžem povedať, že kniha Yes!, hoci stojí pár eur, mi dala ďaleko viac, ako 2 učebnice angličtiny, ktoré som kupoval predtým za drahé peniaze. A stále to bolo nič v porovnaní s mojou vlastnou učebnicou.

Najlepšia učebnica „angličtina pre samouka“ bude pre teba, keď si vytvoríš tvoju vlastnú učebnicu. Ako?

Z materiálov, ktoré sa učíš a ku ktorým sa vraciaš.

 

Daj si pozor na metódy učenia angličtiny pre samoukov, ktoré sú síce zdarma, ale  zaberú ti príliš veľa času

anglictina_pre_samoukov_hodinyJe veľa dobrých tipov na učenie angličtiny pre samoukov. Napr. články na tomto webe. Avšak nie všetky stránky sú také.

Podľa mňa sa chceš naučiť angličtinu rýchlo. Potrebuješ vedieť anglicky tak zhruba… včera.

Ak ti tieto metódy a weby na angličtinu dajú obrovské množstvo zdrojov, ale nepovedia ti, ako ich máš použiť – berú ti tvoj čas.

Ak sa v nich musíš dlho orientovať a potom aj tak nevieš, čo máš robiť – oberajú ťa o tvoj čas (moja skúsenosť :))

Uč sa angličtinu z takých zdrojov, kde máš minimum frustrácie a vieš napredovať rýchlo.

 

Angličtina pre samoukov – kľúčový tip.

Ak by si si z celého článku neprečítal nič, toto si prečítaj. Toto si dokonca spoznámkuj:

Daj si pozor, aby si sa stále neučil iba nové veci

V efektívnom učení existuje koncept „4 stupne schopnosti“

Nevedomá neschopnosť – neviem, že niečo neviem. Neviem, že existuje slovíčko chronotype

Vedomá neschopnosť. Viem, že niečo neviem. Viem, že neviem, čo znamená slovíčko chronotype.

Vedomá schopnosť – viem, že niečo viem, no musím sa na to sústrediť, aby som to vedel použiť. Viem, že chronotype je chronotyp – rozdelenie ľudských vlastností podľa toho, či sú ranné vtáčatá, alebo nočné sovy.

Nevedomá schopnosť – už som zabudol, že to viem, no dokážem to kedykoľvek použiť aj bez toho, aby som sa na to sústredil. Je to tiež tzv. podvedomá schopnosť. Príklad pre samouka? Okamžite viem vo vete použiť slovíčko „are.“

anglictina_pre_samoukov_3Ty sa chceš naučiť používať slovíčka a frázy automaticky. Preto sa musíš s angličtinou dostať na úroveň podvedomej schopnosti.

 

Ak sa však stále učíš nové a nové slovíčka, vety a frázy, tak sa nachádzaš len na tretej úrovni. Zakaždým, keď chceš použiť nejaké slovíčko, tak ho musíš prekladať – nikdy nič skutočne neovládneš. S tým prichádza frustrácia a zníženie sebavedomia pri rozprávaní anglicky

 

Netradičné tipy pre pokročilých samoukov, ako sa zlepšiť v angličtine:

Vieš slovnú zásobu, ale bojíš sa rozprávať?

Nahraj sa na video, ako rozprávaš anglicky, vypočuj samého seba a analyzuj, čo si urobil zle, resp. čo si urobil dobre. Spočiatku budeš mať možno problém zvyknúť si na svoj hlas, no neskôr bude takáto analýza rýchlym zdrojom informácii o tom, čo musíš v tvojej angličtine zlepšiť.

Vystúp na verejnosti. Priprav si prejav a prednes ho svojim známym v angličtine. Ideálne v rečníckom klube Toastmasters, ale môže tiež byť pred ďalšími samoukmi, ktorí vedia po anglicky lepšie, než ty.

Alebo si nájdi niekoho, s kým sa môžeš anglicky zhovárať a kto ťa opraví a pochváli za tvoju angličtinu.

Jednoducho: posilňuj tvoje slabé stránky a vystupuj z tvojej komfortnej zóny.

 

Tip na anglickú gramatiku pre pokročilých samoukov

Ak už vieš anglicky rozprávať, no riešiš gramatiku, tak mám pre teba rýchly tip, ako to napraviť. Toto nie je angličtina pre samoukov, toto je gramatika pre samoukov:

Pozri si týchto 15 najčastejších anglických chýb.

Analyzuj, či niektorú z nich nerobíš. Ak robíš, tak naprav. A vykašli sa na kompletne celú gramatiku 🙂

Nemá zmysel strácať čas s učením sa milióna gramatických poučiek. Užívaj si angličtinu, keď ňou rozprávaš, no nechaj sa opraviť, keď ťa Američan, alebo Angličan napomenú. Práve konverzácie s reálnymi ľuďmi by mali byť pre teba najlepším zdrojom „gramatiky.“

 

Chcel by si lepšie návody, ako sa učiť angličtinu rýchlo a takpovediac si ju naliať do hlavy?

Ďalšie pokročilé triky na angličtinu pre samoukov nájdeš v kurze AngličtinaRýchloTM >>

 


Chcem Vedieť Anglicky
Stiahni si článok o Angličtine pre samoukov ako PDF tu.


Martin Hlinka
Martin Hlinka už od roku 2011 prináša na Slovensko techniky efektívneho učenia, o ktorých sa prostredníctvom jeho webov dozvedelo viac ako trištvrte milióna ľudí. Je autorom kníh a kurzov, ktorými si prešlo vyše 3000 klientov. Verí, že gramotní 21. storočia sú tí, ktorí sa vedia učiť a vzdelávať a že každý sa môže naučiť učiť sa a vzdelávať sa. Preto pomáha študentom a profesionálom vzdelávať sa rýchlejšie a lepšie. A vďaka technikám efektívneho učenia umožňuje naučiť sa angličtinu a iné cudzie jazyky aj ľuďom, ktorí na jazyky „nemali talent.“

35 komentáre

 1. Dana píše:

  Martin, paráda, dostal si ma! Super článok. Idem do toho! Už sa konečne chcem naučiť po anglicky!!!

 2. Mária píše:

  Teším sa, že s Tvojou pomocou zvládnem, pre mňa doteraz nezvládnuteľné.

 3. Patrik píše:

  Paráda ..ale odkazy na slovíčka nefungujú ..prosím oprav to 🙂

 4. Gabriela píše:

  Prepáč, Martin, chcela som sa pozrieť na stránku
  http://www.world-english.org/english500.htm#sthash.1fpHTTfu.dpuf
  ale nefunguje. Tak isto v tomto článku:
  „Angličtina pre samoukov – 8+ tipov ako sa naučiť angličtinu pre samoukov – See more at: http://www.anglictinarychlo.sk/anglictina-pre-samoukov/#sthash.1fpHTTfu.dpuf“ v: Tip na anglickú gramatiku pre pokročilých samoukov nefunguje link v časti článku „Ďalšie triky na angličtinu pre samoukov nájdeš vo videu 7 pamäťových lievikov pre bleskové ovládnutie angličtiny >> – See more at: http://www.anglictinarychlo.sk/anglictina-pre-samoukov/#sthash.1fpHTTfu.dpuf
  proste ma odkazuje stále dookola a nič som sa nedozvedela.Vieš ma navigovať?
  Díky Gabika

  • Martin Hlinka píše:

   Dakujem ti za tip na nefukcne linky, zhodou okolnosti tu stranku zrusili, no uz som to opravil takze to funguje 🙂

   na 7 lievikov si treba este chvilu pockat, uz s timom dotahujeme posledne detaily takze to onedlho bude hotove 🙂

 5. Gabriela píše:

  Ďakujem Ti, Martin, že sa o nás staráš za fakt málo vynaložených peňazí, si priamy, úprimný, čestný, odvážny…s pomocou Tvojich „pojmových máp“ som spromovala, aj rigorózku som ukončila. Aj keď mám svoje roky – a som učiteľka – aj taký mladý človek, ako Ty, mi má čo povedať a inšpirovať ma…Veľa zdaru do Tvojej ďalšej práce, ktorá u Teba nie je len o podnikaní… Podporujem všetky Tvoje snaženia a dávam Ťa, ako inšpiráciu mojim deťom…A tiež veľmi čakám na Tvoje „lieviky“ a chcem sa veľmi naučiť anglicky Tvojím spôsobom. Nie preto, aby som menila svoje povolanie, lebo k nemu som smerovala celý svoj život. V mojom prípade je to poslanie – je to správne slovo. A ja túto tebou kritizovanú výuku chcem aspoň trochu, podľa svojich možností zmeniť…lebo…Hovoríš mi z duše, všetko, čo si prežil Ty pri učení sa angličtiny, postretlo aj mňa…Lenže Tebe nikto nepomohol – a my máme Teba. .Tak sa tešíme všetci! Držím prsty. Gabika.

  • Martin Hlinka píše:

   Ďakujem za Tvoj komentár, Gabika a aj za Tvoju podporu. Držím Ti všetky 4 palce pri Tvojom poslaní a verím, že sa Ti podarí zmeniť aspoň svet okolo Teba k lepšiemu školskému systému.

   Rozmýšľam, že by pre Teba mohlo byť zaujímavé pozrieť si to, čo robí býv. učiteľka Stanka Sobolová pre zlepšenie školského systému tu (dúfam, že Ťa zaujme): http://edu-synergies.sk/

 6. Alexander píše:

  Ahoj Martin
  19. 8. som sa prihlásil do Angličtiny a som bez odpovede. Pozorne čítam a študujem Tvoje príspevky. Niektoré postupy som spontánne objavil a nesystémovo použil. Som rád že si ich hrnul do štruktúry a používaš na prospešnú vec.

  • Martin Hlinka píše:

   Ahoj Alexander,
   som rád, že využívaš postupy pre rýchlejšie učenie angličtiny.
   „19. 8. som sa prihlásil do Angličtiny a som bez odpovede.“ – Pravdepodobne došlo k technickej chybe, ale bol by som veľmi rád, keby sme to vedeli vyriešiť. Môžeš mi prosím napísať viac na mail info@anglictinarychlo.sk?

 7. Juraj píše:

  Mozete mi vysvetlit na akom princípe ten kurz 7 pamäťových lievikov funguje ?

 8. Juraj píše:

  Som študent strednej školy a za tých 11 rokov učenia angličtiny mám problém z vyjadrovaním sa po anglicky. Rozmýšľam nad zakúpením tohto kurzu 7 pamäťových lievykov pre bleskové ovládnutie angličtinyy a chcem sa opýtať ako to bude prebiehať, a ako vlastne kurz funguje, čo obshahuje, za odpoveď ďakujem.

 9. Lenka píše:

  na ZS a SS som sa ucila NJ, mam z nej aj maturitu, ale nevyuzivala som ju a ani ju nevyuzivam. Teraz mi vela dobrych pracovnych ponuk uteka hlavne kvoli AJ, som zaciatocnik a potrebujem sa zlepsit !! Dala som si zavazok, ze do konca roka 2017 v AJ budem lepsia

 10. Kamil Sykora píše:

  Super zaujímavý článok. Ja si rád precvicim slovíčka

 11. Mirka píše:

  Ďakujem. Pomohlo. Super!

 12. Jozefína Slížová píše:

  Mily Martin,
  mam 63 rokov. Navstevovala som cudzojazycnu skolu s vyucbou anglictiny,
  kde sme mali vela hodin jazyka. V tej dobe to boli vedomosti na statnice z
  jazyka. Dodnes mam slusnu zasobu najcastejsie pouzivanych slovicok a slovies aj tych nepravidelnych. V case nudze si viem poradit a nieco aj rozumiem. Potrebovala by som poradit, ako najrychlejsie sa dostat do slusnej komunikacie:
  – pocuvanie a opakovanie textu podla tematu – cestovania,rodina a pod.
  – je k dispozicii nieco online
  – co ak nemam s kym hovorit a potrebujem iba na sposob opakovania

  Nemam problem citat text bez toho, ze uplne rozumiem,co text znamena.
  Citam anglicke knizky so slovenskym prekladom, aby som si pomohla,ked
  nieco neviem. Potrebujem sa dostat na slusnu urove, nakolko chcem na
  buduci rok vycestovat – dovod komunikacia s detmi mojho brata, ktory
  slovencinu neovladaju.
  Budem Ti vdacna za kazdu radu. JS

  • Tím AngličtinaRýchlo píše:

   Ahoj Jozefina, dakujem Ti za komentar.
   Je super, ze chces znovu dostat anglictinu na uroven aktivnej komunikacie, klobuk dole.
   Podla vsetkeho budes potrebovat cvicenia na aktivaciu anglickej slovnej zasoby, ktoru uz ovladas a nejaku dalsiu slovnu zasobu si doplnit.
   V nasom kurze AnglictinaRychlo sa dozvies hned niekolko technik pre aktivaciu anglictiny a principy, na ktorych svoje ucenie anglictiny postavis, aby Ti islo co najrychlejsie. Vacsina technik je vhodna prave pre ludi, ktori nemaju kedykolvek niekoho po ruke, s kym by sa rozpravali v anglictine.
   Napr. vdaka metode Bulletproof si zopakujes anglicke slovicka a overis si, do akej miery ich ovladas. Vdaka Zakladnemu a pokrocilemu treningovemu planu si natrenujes premyslanie a plynule rozpravanie v anglictine. Vdaka obrazkovym cviceniam zapojis fantaziu a predstavivost, zasmejes sa na nich a zapojis ovela viac anglickej slovnej zasoby, nez len pri opakovani samostatnych slovicok z textu ci klasickych nahravok. Vdaka tymto trom technikam posunies svoju schopnost plynule rozpravat po anglicky na Tvoju zelanu uroven a mozes sa potom rozpravat s Tvojimi pribuznymi v anglictine.
   Ked Ta sposob aktivacie anglictiny, ktory pouzivame, zaujal, pokojne nam napis na info@anglictinarychlo.sk a dohodneme si dalsi postup.
   Dakujem a zelam Ti pekny den.
   Paolo

 13. Jaro píše:

  Ahoj Martin. Nikdy som sa AJ neucil v skole(mal som NJ) t.j. nemam ani len zaklady. Takze myslim, ze budem mat vseobecny problem zacat, kedze nebudem vediet ako sa dane pisane slovicka vyslovuju. Tak az to konecne ako samouk zoberiem vazne, co uz ma vazne par rokov stve, tak som zvedavy ci aj nieco budem vediet. PS: mozem byt aj tvoj projekt na ktorom si overis ci je schopny sa niekto kto s AJ neprisiel do styku naucit sa efektivne po anglicky podla tvojich rad. ? S pozdravom Jaro 36r.

  • Tím AngličtinaRýchlo píše:

   Ahoj Jaro, ďakujem Ti za komentár.
   Fakt, že si sa angličtinu nikdy neučil, môže mat aj výhody. Napr. zrejme nemáš vytvorene nesprávne návyky pri učení sa jazyka.
   Čo sa týka toho, kde začať, vôbec sa netráp výslovnosťou. To je až ďalší krok. Ešte predtým, než sa začneš učiť slovíčka potrebuješ urobiť iné veci, ktorými zabezpečíš, že sa dostaneš do Tvojho cieľa rozumieť a plynulo rozprávať po anglicky.
   Potrebuješ si vytvoriť solídny systém pre každodenné učenie sa angličtiny podľa princípov a s využitím techník efektívneho učenia. Postup môže vyzerať takto:
   1. Ujasníš si vnútornú motiváciu pre učenie sa angličtiny
   2. Stanovíš si cieľ v angličtine – na akú úroveň sa chceš dostať?
   3. Naučíš sa využívať princípy efektívneho učenia
   4. Naučíš sa používať techniky efektívneho učenia a
   5. Dáš tieto princípy a techniky do praxe – začneš ich používať pre:
   + naberanie slovnej zásoby
   + opakovanie
   + aktivovanie naučenej slovnej zásoby
   + prekonanie strachu z rozprávania v angličtine/inom jazyku
   6. Konzultuješ svoj pokrok v angličtine a použitie techník priebežne s niekým, kto techniky aj angličtinu ovláda a vie Ti poradiť, ako ich našiješ Tebe na mieru, aby Ti učenie išlo čo najľahšie a najrýchlejšie

   Co sa tyka testovani, ci sa niekto nauci po anglicky podla tychto rad, mam pre Teba dobru spravu. V kurze mame viac nez 850 klientov, stovky z nich zacali v anglictine od nuly a uspesne sa v nej zlepsuju. Jednym z podstatnych kriterii, aby tento system fungoval je prave to, ze tito klienti vzali svoje ucenie sa anglictiny vazne 🙂 Verim, ze by to pomohlo aj Tebe.

   Ked Ta tento system ucenia sa anglictiny zaujal, pokojne nam napis na info@anglictinarychlo.sk.
   Dakujem a zelam Ti pekny den.
   Paolo

 14. Majka píše:

  Ahoj.
  Mňa by zaujimalo, ako sa naučím výslovnosť, resp. kto mi to vysvetlí. Kde budem počuť ako mam jednotlivé slová vyslovovať. Nebudem zatiaľ s nikým, kto ma môže opraviť.
  Ďakujem.
  Majka (57)

  • Tím AngličtinaRýchlo píše:

   Ahoj Majka, dakujem Ti za komentar a otazku.
   Vyslovnost v kazdom jazyku nie je potrebne vysvetlovat. Staci si najst zdroje ako nahravky, pesnicky, videa, filmy v anglictine a opakovat po rodenych Anglicanoch (ci inych native speakers) a trenovat to.
   Existuju aj online slovniky vyslovnosti, kde su viacere nahravky vyslovnosti vsetkych anglickych slov (prip. aj inych jazykov).
   V nasom kurze AnglictinaRychlo sa klienti naucia hned niekolko technik (presnych navodov), ako sa naucit, ci zlepsit si vyslovnost.
   Ked budes chciet zistit viac, mozes si o kurze pozriet video alebo precitat informacny text tu: https://www.anglictinarychlo.sk/online-kurz-anglictina-rychlo/
   Maj pekny den. Paolo

 15. Iveta píše:

  ahoj, pozdravujem… som v zahranici 10rokov ale moja anglictina je veeelmi biedna. 8rokov som pracvala so slov. hovoriacimi ludmi, tak ma to, ze nehovorim tak nestvalo, ale pracu som zmenila a teraz mam na seba strasne nervy. Nejde mi to do hlavy, neviem ako na to… velmi by som chcela vediet jazyk. Ďakujem ?

  • Tím AngličtinaRýchlo píše:

   Ahoj Iveta, dakujem Ti za komentar 🙂
   S podobnou prekazkou sa stretavaju mnohi ludia, ktori v zahranici pracuju stale v slovenskom jazykovom prostredi. Je to uplne v poriadku a da sa to riesit.
   Fakt, ze nevies, ako na to, vieme napravit. V nasom kurze AnglictinaRychlo sa dozvies prave principy a techniky efektivneho ucenia. Ked ich budes kazdy den pouzivat v praxi, pomocou nich sa naucis anglictinu na Tvoju zelanu uroven.
   Viac o kurze AnglictinaRychlo si mozes pozriet tu:
   https://www.anglictinarychlo.sk/online-kurz-anglictina-rychlo/
   Zelam Ti pekny den a tesim sa na Teba v kurze 🙂

 16. Rasto píše:

  500 slov a 100 vyrazov ponukas aj na pocuvanie?
  dik

 17. Jana píše:

  Ahoj mas nieco nshrate co by som si mohla pustat cestou ? Slovicka….. dakujem

  • Tím AngličtinaRýchlo píše:

   Ahoj Janka, dakujem Ti za komentar.
   Nemame k dispozicii nahravky slovicok. Na internete ich mozno najst v tisicoch uplne zdarma.
   Ake konkretne temy zaujimaju Teba?

 18. Anna píše:

  Ahoj, chcem sa opýtať. Keďže angličtina ma inú výslovnosť, v porovnani s pisanim, ako to budem vedieť vysloviť?

 19. Martin Gabarík píše:

  mobil… (u mňa opera) …Google translate: cena grátis, pozýva Google
  otvorím si operu a článok v angličtine ktorý ma zaujíma!
  označím si text a kliknem preložiť
  otvorí sa mi Google translate spustím zvuk pre angličtinu a čítam si doslovne slovenčinu ( fixuje sa mi anglické slovíčko sluch a súčasne slovenčina čítam)
  potom si prečítam angličtinu a trénujem si výslovnosť a porozumenie textu.
  Veľa šťastia.

 20. Palo píše:

  Učim sa nie anglicky ale nemecky jazyk. Kde vziat knihu, kde je tych 2000 nemeckých nie anglických najpouzivanejsich slov? Ucim sa cca. 3 roky ako samouk mám s toho občas guláš. Niekedy mám pocit, že dokopy nič neviem. Ked rozumiem čo cudzinec rozpráva myslim jednoduche frazy – jednoduche slova pouzite vo vete tak ok, avsak ked prestanem rozumiet hned stres panika a už nerozumiem ani tomu málu čo viem. Neviem či mi rozumiete ale je to tak. Ďakujem.

  • Tím AngličtinaRýchlo píše:

   Dobry den Palo, vdaka za komentar.
   Takyto zoznam urcite existuje aj v nemcine, my ho klientom davali ako bonus ku e-knihe Stroj na Jazyky. Dnes je sucastou online kurzu AnglictinaRychlo.
   V kurze sa naucite mnoho technik na zlepsenie porozumenia hovorenemu slovu, gramatike, ci aktivne rozpravanie. Dolezite je, ze si tak vytvorite komplexny system pre ucenie. Tieto principy a techniky niektori nasi klienti pouzivaju aj na ucenie sa inych jazykov, napr. rustiny, spanielciny aj nemciny.
   Viac sa o kurze dozviete tu:
   https://www.anglictinarychlo.sk/online-kurz-anglictina-rychlo/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *