+421 907 744 331

Tajomstvo úspechu v angličtine

Dnes chceš ovládať angličtinu. To je bez debaty. Chceš rozumieť cudzincom a anglickým webstránkam. Chceš vedieť sebavedomo a plynulo rozprávať po anglicky na rôzne témy. Chceš získať lepšie pracovné možnosti, alebo vzdelanie, ktoré ti angličtina ponúka.

 

Otázka však znie – ako sa máš teda angličtinu naučiť?

Ktorú metódu si vybrať?

Čo máš urobiť ako prvé a ako druhé, keď chceš rozumieť a rozprávať a písať a čítať?

 

Poďme sa pozrieť na skutočný dôvod, prečo sa väčšina ľudí nikdy nenaučila plynulo rozprávať anglicky, prečo si sa angličtinu doteraz nenaučil a ako to teraz môžeš konečne zmeniť.

 

Moja skúsenosť s tradičným učením angličtiny bola čisté sklamanie a to je dôvod, prečo to neodporúčam:

Ak dnes anglicky nevieš, tak viem presne ako sa cítiš, lebo kedysi som anglicky nevedel vôbec.

Keď som sa chcel naučiť angličtinu na základnej a aj na strednej škole, sedel som v nepohodlnej lavici 45 minút a snažil sa dávať pozor pri gramatických pravidlách, vetných konštrukciách a nudných zoznamoch slovíčok.

A popritom som bol v úzkosti a bál som sa, že budem musieť ísť a vysvetliť rozdiel medzi past perfect a future imperfect.

Nuda!

 

Bol som výborný študent, ale po niekoľkoých rokoch angličtiny, aj keď som vedel tony slovíčok, a hoci som mal na základke jednodky, tak som nevedel hovoriť ani tak dobre, ako trojročné anglické deti.

A cítil som sa blbo, keď som mal otvoriť ústa a povedať niečo pred ľuďmi, ktorí po anglicky vedeli. Pred niekým, kto v angličtine vyrástol, alebo sa ju naučil tým, že tam žil.

 

Nakoniec som to takmer vzdal.

Bol som ochotný sa na angličtinu kompletne vykašľať.

Takmer som odmietol akúkoľvek snahu hovoriť po anglicky, pretože som už nemal chuť žiť v tom strašnom sklamaní a vine, že je so mnou niečo zle.

 

Ale rozhodol som sa dať angličtine ešte jednu šancu.

Začal som hľadať iné spôsoby, ktorými by som sa mohol angličtinu naučiť. Bez ohľadu na to, aká bola moja skúsenosť zo strednej a základnej školy.

 

Stál som pred podobnou otázkou, ako dnes stojíš ty:

Ako sa naučiť angličtinu, aby som ju vedel používať v praxi, mohol čítať anglické knihy, rozprávať s cudzincami a mal možnosť mať lepšiu prácu, alebo povolanie.

 

Faktom je, že ak sa chceš naučiť angličtinu tradičnými metódami, máš pred sebou roky dochádzania do jazykovej školy, či kurzu

Čaká ťa biflovanie nudných gramatikých poučiek, čaká ťa drvenie sa slovíčok.

Horší fakt však je, že takto naučené slovíčka a gramatiku máš problém použiť v praxi, pretože

Ak nad každou poučkou musíš premýšľať

Ak si každé slovíčko musíš prekladať zvlášť

Ak si v 95% škôl nikdy nezlepšíš tvoj slovenský prízvuk, tak…

Miesto toho, aby si povedal „He drinks like a fish – On pije ako ryba“ čo používajú angličania , povieš „He drinks like a rainbow – On pije ako dúha“, čo ale Angličan nepoužije a po tvojich rokoch učenia ti neporozumie.

 

Alebo horšie – po rokoch učenia angličtiny sa ani len neodvážiš začať rozprávať po anglicky nahlas, lebo sa bojíš, že by si to povedal zle.

 

To bola moja skúsenosť po 10 rokoch učenia angličtiny v školskom systéme a je skúsenosť tisícok ľudí, ktorí u mňa hľadali a našli riešenia pre rýchlejšie naučenie angličtiny.

Čítaj ďalej, pretože tu nájdeš riešenie pre tvoju angličtinu aj ty.

 

Bežné učenie angličtiny trvá dlho a je drahé, pretože je založené na školskom systéme výučby jazyka, ktorý jednoducho nefunguje.

 

Pričom faktom je, že učenie angličtiny by malo prebiehať úplne ináč!

Ako hovorí napríklad štúdia z Victoria University of Wellington, Nový Zéland:

„Nervové tkanivo potrebné na naučenie a porozumenie novému jazyku sa vytvorí automaticky, keď ste jazyku vystavení – tak sa deti naučia ich prvý jazyk“ tvrdí Dr. Sulzberger z Victoria University of Wellington, Nový Zéland.

 

Ďalším faktom je, že anglickej gramatike vieš porozumieť bez bifľovania poučiek, ako hovorí štúdia, ktorú som našiel len nedávno:

„Štúdie ukázali, že deti medzi 2. a 3. rokom života začínajú budovať svoje porozumenie gramatike postupne tým, že sledujú a počúvajú ľudí“ tvrdí Caroline Rowland z University of Liverpool’s Child Language Study Center.

 

Ohromuje ma, že sa v školách učia tisícky slovíčok, napriek tomu, že na začiatku potrebuješ ovládnuť iba prvých 1000-3000 slov, s ktorými môžeš v angličtine pohodlne rozprávať na rôzne témy:

  • 1000 najčastejšie používaných slov pokrýva 72% napísanej anglickej slovnej zásoby.
  • 2000 najčastejšie používaných slov pokrýva 79,7% napísanej anglickej slovnej zásoby.

Zdroj: The Brown Corpus (Francis and Kucera 1982)

Tých istých 2000 slov však pokrýva väčšie množstvo neformálneho, hovoreného textu (slova) – okolo 96%. (Schonell, Meddleton and Shaw, 1956).

 

Je zarážajúce, že v škole sa pri učení angličtiny nepoužívajú princípy pamäte, ktoré povedal už Ján Amos Komenský a ktoré potrebuješ poznať, aby si anglicky vedel:

1 – Čím viac zmyslov vníma informáciu, tým lepšie sa zapamätá.

2 – Je dôležité, aby si spájal nové informácie s tými, ktoré už poznáš.

 

Zamysli sa na chvíľu nad týmito štúdiami a princípmi – Takto sa naučia angličtinu deti!

Bez toho, aby platili za jazykovú školu a bez toho, aby ich niekto zdržiaval gramatikou, sa naučia rozprávať v priebehu prvých niekoľko rokov svojho života!

Zamysli sa teraz na chvíľu – ako by si vedel využiť tieto princípy, aby si sa naučil angličtinu rýchlejšie? Kde máš začať a ako máš pokračovať?

Máš sa teraz začať učiť najčastejších 100 slovíčok, keď väčšina z nich sú predložky a spojky a zámená, ktoré tebe v premýšľaní v angličtine nepomôžu?

Čo máš reálne robiť, ak chceš vedieť anglicky rýchlo?

Klikni sem pre pokračovanie.