+421 907 744 331

Ako študent objavil radosť z učenia sa angličtiny a stal sa najlepším v triede za 4 mesiace

 

Tiež poznáš ten pocit, keď ťa učenie angličtiny nebaví, frustruje a demotivuje?

 

Keď sedíš znudene na hodine v škole alebo jazykovke a počúvaš gramatické poučky…

Keď sa nevieš dokopať do toho, urobiť si jediné cvičenie, či úlohu…

Keď zistíš, že si sa za celé roky takého trápenia dokopy nič nenaučil…

Keď už len pomyslenie na angličtinu v tebe vyvoláva odpor…

A keď si presvedčený, že jazyky jednoducho nie sú pre teba?

 

Možno si tento stav zažil pri učení sa angličtiny, nemčiny, či ruštiny. A možno ho zažívaš dodnes…

 

Bum! Vtedy to príde…

 

Dostaneš pracovnú ponuku, kde treba angličtinu, no pre teba je to prekážka…

Ideš na dovolenku k moru, kde si však závislý od iných ľudí…

Nájdeš si priateľov v zahraničí, avšak nemôžeš s nimi zdieľať zážitky v angličtine

Spoznáš cudzinca, či cudzinku, ktorí ťa očaria… no nemáš s nimi, ako komunikovať

 

… a znovu v sebe pocítiš túžbu naučiť sa angličtinu.

 

Keď si však spomenieš na to nudné, zdĺhavé a úmorné učenie, ktoré si doteraz poznal, tvoje nadšenie môže začať vyprchávať…

 

Čo ak by existoval spôsob, vďaka ktorému by ťa samotné učenie angličtiny napĺňalo radosťou každý jeden deň?

 

Presnejšie…

 

Ako by si sa cítil,:

 1. ak by si sa každý deň zo školy, či z práce tešil domov na učenie angličtiny?
 2. ak by si ráno vedel to, čo si sa večer naučil a pamätal si slovíčka dlhodobo?
 3. ak by si mal denne chuť do učenia angličtiny a vydržal pri ňom doslova hodiny?
 4. ak by si mal totálnu slobodu a nezávislosť učiť sa angličtinu vtedy, keď to vyhovuje tebe?
 5. ak by si mal vždy po ruke nové možnosti učenia angličtiny, aby ťa učenie dlhodobo bavilo a posúvalo vpred?

 

*** Volám sa Pavol Markovič a som manažérom klientskej starostlivosti v kurzoch Martina Hlinku. Nižšie ti predstavím príbeh nášho klienta Mareka Bučenca, ktorý vznikol na základe jeho skúseností s Online kurzom AngličtinaRýchlo. Obsahuje aj video rozhovor, v ktorom zistíš, čo Marek robil pri učení sa angličtiny, aký fantastický pocit prežíval denne pri učení a ako sa v angličtine zlepšil. Dozvieš sa tiež viac o jednotlivých technikách učenia angličtiny, aby si lepšie porozumel tomu, ako sa Marek učil a ako môže angličtina baviť aj teba. ***

 

 

Marek začal s jazykmi na základnej škole. Od 1. až do 9. ročníka mal nemčinu, ktorá ho však nebavila. Nevedel z nej veľa a nemal tento jazyk a predmet rád. Jednoducho mu nebol sympatický a nevedel si k nemu nájsť cestu.

 

Od šiestej triedy mu pribudol aj druhý cudzí jazyk a vybral si angličtinu v nádeji, že sa naučí niečo potrebné pre jeho budúci život. Ako sám uvidíš v tomto videu, onedlho zistil, že to nebude také jednoduché…

 

VIDEO CUT 1A

+VIDEO CUT 1B

Ako to už chodí v slovenskom školstve, v priebehu 3 rokov sa mu vystriedalo 5 rôznych učiteľov angličtiny. Každý mal iný štýl vyučovania, preferoval inú učebnicu a všetci učitelia po prevzatí triedy začínali vždy od nuly.

 

Každý týždeň mal Marek hodinu angličtiny v škole, avšak len jednu. 45 minút angličtiny za týždeň je žalostne málo na to, aby sa mohol zaznamenať pokrok. Reálne, len 45 minút sa niečo učil a celý týždeň to zabúdal.

 

A to najhoršie?

 

Bol to bežný spôsob vyučovania angličtiny cez gramatické poučky odpisované z tabule, nudné doplňovacie cvičenia a učebnice s umelými článkami, ktorých obsah Mareka nezaujímal.

 

Výsledkom bolo, že po 3 rokoch nemal ani len poriadny základ, a to mal ísť na strednú školu, kde ho znovu čakala angličtina. Nemal k nej vzťah, nebavilo ho učenie a bol presvedčený, že sa ju nenaučí.

 

Keď čítaš tento príbeh, je pravdepodobné, že aj ty máš podobné skúsenosti a možno si hľadáš cestu k angličtine a spôsob, ako sa ju konečne naučiť… raz a navždy.

 

Ako Marek objavil jeho túžbu po angličtine, sa dozvieš v dnešnom článku. Konkrétne spolu prejdeme:

 • Ako s angličtinou začal
 • Čo pri jeho učení sa angličtiny robil
 • Aké techniky učenia používal
 • Aké nadšenie pri učení angličtiny prežíval
 • A to najdôležitejšie… čo si môžeš z Markovho príbehu odniesť práve ty.

 

 

Ako Marek začal túžiť po angličtine

 

VIDEO CUT 2

Cez leto po základnej škole išiel Marek na dovolenku s rodinou, kde počul ľudí, ako komunikujú po anglicky, bavia sa a s ľahkosťou si vedia vybaviť všetky potrebné veci.

 

V tom čase Marek po anglicky nevedel. Nerozumel cudzincom, nedokázal sa na nič spýtať alebo sa sám niekam dostať a bol úplne závislý na bratrancovi, ktorý musel všetko vyriešiť za neho. Cítil sa strašne, akoby obmedzený.

 

Ten pocit bezmocnosti poznám z mojej prvej návštevy Talianska, keď som vystúpil na vlakovej stanici vo Verone, nikto okolo mi po anglicky nerozumel a spustili na mňa len rýchlu taliančinu. Sadol som si na lavičku so zvesenou hlavou a hodiny čakal, či pre mňa niekto z mojich známych príde a vyzdvihne ma…

 

Predstav si, ako by si sa cítil ty, keby si chcel niečo povedať, ale nevedel by si ako… a možno sa ti to už stalo.

 

Zastavil ťa cudzinec na ulici, požiadal o radu a ty si len márne pokrčil plecami?

Na dovolenke si mlčky stál pri sprievodcovi, kým za teba vybaví bežné formality?

Alebo ťa potešil telefonát s pracovnou ponukou, no zrazu ti zmrzol úsmev na tvári, keď ťa išli skúšať z angličtiny?

 

Ja som si všetky tri situácie zažil na vlastnej koži a cítil som sa ako negramotný hlupák.

 

Marek jeho nepríjemnú skúsenosť chytil za správny koniec a našiel v bratrancovi inšpiráciu. Uvedomil si, aké príležitosti by mu znalosť angličtiny priniesla. Strašne ho lákalo ju vedieť, mať slobodu a byť nezávislý.

 

Po návrate z dovolenky začal pátrať po rôznych možnostiach, ako sa učiť angličtinu…

 

 

Cez prekážky k riešeniu a prvým úspechom pri učení angličtiny

 

Na internete Marek našiel kopu možností, no nechcel niekomu platiť za jeho čas, kým by pri ňom sedel a pozeral sa, ako by vypĺňal gramatické cvičenia. Tade cesta neviedla.

 

V angličtine videl pre seba najmä slobodu a tú chcel mať aj pri učení. Preto skôr hľadal možnosti online vzdelávania. Medzi nimi ho oslovil náš Online kurz AngličtinaRýchlo.

 

Náš kurz sa mu páčil, pretože ponúkal rýchle, zábavné a zaujímavé učenie. Rozhodol sa ísť do akcie, vstúpiť do kurzu… a narazil na prekážku. Zistil, že si ho nemôže dovoliť.

 

Avšak, Marek bol rozhodnutý na jeho angličtine makať a nič ho nemohlo zastaviť. Cez prázdniny si našiel brigádu a zaviazal sa sám voči sebe, že si na kurz našetrí. Po 2 mesiacoch mal dostatok úspor a v septembri 2017 vstúpil do kurzu AngličtinaRýchlo.

 

V tomto videu si môžeš vypočuť, čo Marek od učenia angličtiny očakával a ako s angličtinou začínal:

 

VIDEO CUT 3

 

Marek mal jasno v tom, kde je problém. Chcel ovládať angličtinu, avšak:

 

 • Nemal základy
 • Nemal žiaden systém učenia
 • Vôbec nevedel, kde začať

 

Tak, ako Marek, aj ja som si to isté zažil na sebe, keď som sa voľakedy učil nemčinu. Chodil som z jedného kurzu do druhého a vyskúšal som rôzne doučovania. Viem, aké to je frustrujúce, keď sa učeniu jazyka venuješ týždne, či mesiace a zistíš, že si minul kopu času a peňazí a nikam si nepokročil.

 

Možno aj ty túžiš hovoriť po anglicky. A chceš, aby ti učenie dávalo zmysel aj počas týždňov a mesiacoch, odkedy začneš. No bojuješ s podobnými problémami, aké mal na začiatku Marek.

 

Vedz, že toto sú bežné prekážky, o ktorých nám píšu na klientsku podporu ľudia, ktorí sa angličtinu (či iný jazyk) nikdy neučili alebo už to skúsili veľakrát a stali sa „večnými začiatočníkmi“.

 

Zväčša je spoločným menovateľom fakt, že ich doterajšie učenie prebiehalo v štýle hrrrrrrrrr na slovíčka a gramatiku.

 

Bez porozumenia základom, na ktorých učenie angličtiny funguje…

 

Základom, ktoré by im pomohli hladko začať

Základom, ktoré by im umožnili v učení rýchlo napredovať

Základom, vďaka ktorým by sa učili angličtinu spôsobom najvhodnejším pre nich

 

Ešte predtým, než ti o nich poviem viac, môžeš si položiť pár otázok:

 

Aké by to bolo, keby som dostal návod, ako s učením angličtiny začať? Ako v ňom pokračovať, aby si sa neustále zlepšoval?

 

Čo a ako konkrétne robiť? Krok-za-krokom.

 

A dôležité: Čo naopak nerobiť?

 

 

Pretože mám skúsenosť s tým, aké môže byť učenie jazykov mätúce a frustrujúce, keď nevieš, kde začať a poznám ten stav, kedy dlhodobé učenie neprináša želané výsledky…

 

Pretože som zažil ten moment, keď mi oči otvorilo spoznanie princípov efektívneho učenia od Martina Hlinku, odhalenie príčin mojich problémov s učením sa angličtiny aj nemčiny a tie isté princípy mi umožnili naučiť sa španielčinu za pár mesiacov na úroveň, kedy som mohol prežiť 5 týždňov v Barcelone, hovoril som tam len po španielsky a splnil som si celoživotný sen…

 

Pretože chcem, aby si mohol aj ty mať pohodový začiatok v učení sa angličtiny, aby bolo pre teba učenie nie trápením, ale zábavou a aby si na sebe videl výsledky a mohol tiež napĺňať tvoje sny spojené s angličtinou…

 

… ti v nasledujúcich riadkoch prezradím…

Mojim úmyslom totiž nikdy nebolo dať ti len rýchle riešenie na problém, ktorý sa nachádza na povrchu, ako by ti dal niekto iný. Mojim úmyslom je umožniť ti vyriešiť reálnu príčinu tvojich problémov s učením, aby si tvoje problémy s učením vyriešil všetky. Aj tie, o ktorých nevieš.

Blue box – Tajomstvo úspešného začiatku v učení sa angličtiny

Na základe skúseností Martina Hlinku, mojich vlastných a skúseností stoviek klientov, ktorým sme na klientskej podpore za posledné roky pomáhali s učením sa angličtiny, či iných jazykov, toto je overený najlepší postup, ako začať:

 

 1. Ujasníš si vnútornú motiváciu pre učenie sa angličtiny a stanovíš si cieľ, aby si vedel, prečo sa angličtinu učíš a na čom konkrétne pracuješ
 2. Objavíš tvoju prirodzenú kombináciu učebných štýlov, aby si vedel, na akých vlastných silných stránkach potrebuješ v učení angličtiny stavať
 3. Naučíš sa lepšie poznámkovať a využívať technológie pri učení, aby si si veci ľahšie pamätal a aby si v tvojom vyhradenom čase na angličtinu stihol viac
 4. Vytvoríš si anglické jazykové prostredie, aby si trénoval porozumenie angličtine, získal cit pre správnu formuláciu viet a prirodzene porozumel aj gramatike
 5. Vyhradíš si na angličtinu čas každý deň podľa toho, koľko máš priestoru a energie, aby si sa vedel maximálne sústrediť a viac si zapamätať
 6. Spoznáš Paretovo pravidlo a ako ho využiješ pri učení sa angličtiny, aby si vždy robil len to, čo v danej chvíli najviac prispieva k tvojmu cieľu naučiť sa angličtinu a robil si to s minimálnym možným úsilím
 7. Identifikuješ bloky tzv. mŕtveho času počas tvojich dní, aby si získal viac času na učenie angličtiny, aj keď si superzaneprázdený
 8. Uvedomíš si, že angličtina je komplexný systém a potrebuješ zapojiť nie jednu, ale viacero techník učenia, aby si pracoval na viacerých oblastiach ako počúvanie, naberanie a aktivácia slovnej zásoby, tréning rozprávania, výslovnosti až nakoniec porozumenie gramatike

 

Konkrétne návody, ako uskutočniť jednotlivé kroky, pri ktorých položíš stabilné základy tvojho systému pre každodenné efektívne a zábavné učenie sa angličtiny, sa naši klienti učia v sekcii Princípy v našom Online kurze AngličtinaRýchlo.

Presne takto postupoval kurzom Marek. Chcel sa v jeho učení sa angličtiny od niečoho odpichnúť a v princípoch efektívneho učenia našiel odpovede.

 

Zistil, čo robil doteraz celé roky zle.

Pochopil, ako funguje prirodzené učenie angličtiny (a každého jazyka).

Zistil, ako sa učiť angličtinu tak, aby si lepšie a dlhšie zapamätal slovíčka, frázy a vety.

 

Marek si na tieto princípy vyhradil hneď prvý deň po tom, čo vstúpil do kurzu, prešiel ich a maximum poznatkov dal okamžite do praxe prostredníctvom úloh.

 

Aj v tom spočíva hodnota kurzu AngličtinaRýchlo. Neservírujeme klientom len hotové poznatky na striebornom tanieri, ako si mohol byť zvyknutý v škole. Chceme, aby naši klienti veciam porozumeli sami ich vlastnou cestou a hlavne… používali ich v praxi.

 

Pri vzdelávaní totiž nezáleží na tom, koľko vecí sa dozvieš. Podstatné je, koľko z nich skutočne, dôsledne a zodpovedne použiješ a dlhodobo používaš v praxi.

 

Preto v každej lekcii kurzu dostávajú naši klienti úlohy = konkrétne návody vysvetlené krok za krokom a cvičenia, vďaka ktorým dokážu dať poznatky z lekcií do praxe. Už pri robení úloh sa tak učia angličtinu.

 

„… po nejakých dvoch-troch-štyroch mesiacoch som bol najlepší v triede, čo sa týka angličtiny.“

 

Marek to pochopil a urobil si úlohy. Hneď potom, ešte v prvý deň v kurze, sa začal učiť anglickú slovnú zásobu. V ďalšej časti jeho príbehu sa pozrieme na to:

Ako sa učil anglické slovíčka?

 

Aké techniky používal?

 

Aký pocit mal pri naberaní slovnej zásoby?

 

„Učenie sa anglických slovíčok je drina.“ A čo ak nie?

 

Ak si mal angličtinu v škole, možno si spomenieš na tie neohlásené písomky zo slovíčok, ktoré si sa mal doma nabifľovať a „už si ich mal predsa vedieť“.

 

Ak si aj angličtinu v škole nezažil, možno si mal to isté na ruštine, ako generácia mojich rodičov, nemčine alebo inom jazykovom predmete.

 

V každom prípade, ja som ich neznášal. Či už angličtina alebo nemčina, nikdy ma nebavilo bifľovanie slovíčok. Najmä, keď som nerozumel, načo mi bude v živote vedieť, že „dorsal fin“ je chrbtová plutva žraloka, či delfína (aha, lebo to bolo akurát v článku v učebnici).

Marek bol na tom v septembri 2017 podobne. Nebavilo ho nudné učenie sa angličtiny v škole. Doma si na to aj občas sadol, no nedokázal si slovíčka zapamätať klasickým mechanickým bifľovaním v štýle:

 

stôl – table

stôl – table

stôl – table

table – stôl

stôl – stôl

čo??

kde som to bol??

 

 

Ak si si toto zažil, tak vieš presne, o čom hovorím.

 

Čo ak by si však zistil, že anglické slovíčka sa dajú učiť aj inak… ľahšie, zábavnejšie, efektívnejšie a tak, že si ich budeš dlhodobo pamätať?

 

V kurze AngličtinaRýchlo Marek spoznal viacero techník na učenie sa slovnej zásoby, ktoré my voláme „naberanie angličtiny“. Najviac sa mu páčili dve z nich, a to Madera a Bulletproof.

 

Predtým, než ti poviem viac o samotných technikách naberania anglických slov a fráz, potrebuješ si uvedomiť, že sa slovíčka učíš s určitým cieľom:

 • aby si porozumel hovorenej angličtine
 • aby si porozumel písanej angličtine
 • aby si vedel naučenú slovnú zásobu kedykoľvek použiť pri aktívnej komunikácii v angličtine

 

Na to, aby si čo najskôr a v čo najväčšom rozsahu porozumel angličtine, potrebuješ získať základnú slovnú zásobu. Jej úspešné naučenie závisí od toho:

 1. Ktoré anglické slovíčka sa učíš
 2. Akú techniku použiješ na učenie a opakovanie slovíčok
 3. Kedy ktorú techniku používaš

 

Poďme si v krátkosti rozobrať tieto body…

 

Ktoré anglické slovíčka sa mám učiť ako prvé, aby som čo najskôr porozumel angličtine a vedel plynulo rozprávať?

 

Už som ti spomínal, ako som sa mal učiť „dorsal fin“ – chrbtovú plutvu.

 

Otázkou je, ako často sa stretneš s týmto slovným spojením v reálnom živote a pri reálnej komunikácií v bežných situáciách, ktoré ťa v angličtine čakajú?

 

Existuje nástroj, ktorý ti povie, na ktorom mieste v používanosti je ktoré slovo v angličtine. Obsahuje slovnú zásobu 86.800 anglických slov zoradených podľa frekvencie výskytu v Britskom jazykovom archíve.

 

A pre „dorsal fin“ hľa:

Ak by si aj náhodou bol na dovolenke pri mori a niekto zbadá tú známu žraločiu chrbtovú plutvu vo vode, skôr bude kričať…

Keďže slovo „help“ = pomoc, je oveľa častejšie používané a oveľa viac ľudí ho pozná:

Black box o anglickej slovnej zásobe (pre tých, ktorí potrebujú vedecký dôkaz)

Podľa The Brown Corpus (Francis and Kucera, 1982) existuje vzťah medzi najčastejšími anglickým slovami a schopnosťou porozumieť angličtine, konkrétne:

 

Šírka slovnej zásoby Pokrytie textu
1000 72.0%
2000 79.7%
3000 84.0%
4000 86.8%
5000 88.7%
6000 89.9%
15,851 97.8%

 

Naľavo je šírka anglickej slovnej zásoby. Napravo je, aké % napísaného anglického textu táto šírka slovnej zásoby pokrýva. Inými slovami

 • 1000 najčastejšie používaných anglických slov pokrýva 72% napísanej anglickej slovnej zásoby.
 • 2000 najčastejšie používaných anglických slov pokrýva 79,7% napísanej anglickej slovnej zásoby.

 

Ak rozumieš 80% textu, tak ešte nevieš celkom presne odhadnúť význam celku, avšak už je pre teba veľmi jednoduché nájsť si jedno-dve slovíčka v slovníku a pokračovať ďalej v čítaní (Zdroj: Skúsenosti Martina Hlinku a mnohých našich klientov).

 

Vyššie spomenutá stránka ďalej hovorí

 • Tých istých 2000 najčastejšie používaných anglických slov pokrýva väčšie množstvo neformálneho, hovoreného textu (slova) – okolo 96%.

(Schonell, Meddleton and Shaw, 1956).

 

A 96%-né porozumenie je dostatočné na to, aby si si vedel pohodlne vydedukovať význam toho ostatného.

 

Z toho vyplýva, že keď ovládaš tých 2000 najčastejších slov, dokážeš porozumieť a vydedukovať význam značnej časti bežných anglických textov a rozhovorov. Keď máš túto slovnú zásobu aj aktivovanú, dokážeš v bežných situáciách reagovať a hovoriť.

 

Čo tým chcem povedať a čo to znamená pre teba a tvoje učenie sa angličtiny?

 

Mnoho ľudí nevie, aké slovíčka sa majú na začiatok učiť ako prvé a často začnú s nejakou učebnicou, kde sa nabifľujú anglické slovíčka, ktoré nikdy v dohľadnom čase nepoužijú, aj preto ich rýchlo zabudnú.

 

Marek v kurze AngličtinaRýchlo dostal špeciálne zoznamy:

 1. 100 najčastejších anglických podstatných mien
 2. 100 najčastejších anglických prídavných mien
 3. 100 najčastejších anglických slovies
 4. a 2000 najčastejších anglických slov vrátane zámen, členov, spojok, prísloviek a ďalších slovných druhov

spolu s:

 • prekladmi do slovenčiny
 • anglickým vysvetlením (pre pokročilejších)
 • výslovnosťou
 • a pre každé slovo aj odkazy na synonymá
 • vetami, kde je anglické slovo použité v kontexte
 • či zábavnými slangovými definíciami anglických slov, na ktorých sa mohol pri učení pobaviť

 

Vďaka tomu, že dostal návod, Marek mal jasno v tom, kde s angličtinou začať, ako pokračovať a mohol sa zlepšovať v angličtine od prvého dňa v kurze.

 

 „Chcel som sa od niečoho hlavne odpichnúť, pretože ja som vlastne nevedel vôbec, ako by som začal, nejaký ten základ a tak. A to bolo super, že v kurze hneď ste tu, už hneď prvý deň, ako som tam prišiel, všetko som si pozrel, také prehľadné.“

 

Fajn, máš slovíčka.

 

Avšak potrebuješ vedieť, ako ich dostaneš do hlavy, aby si im rozumel, keď na teba hovoria po anglicky. Na to slúžia unikátne techniky.

 

Aké techniky učenia použiť, aby si si anglické slovíčka zapamätal dlhodobo a rozumel im, keď ich počuješ alebo čítaš?

 

„… mňa to tak strašne bavilo, že ja som sa učieval aj šesť-sedem hodín denne, každý deň. Ja som prišiel zo školy, len som hodil tašku do kúta a išiel som si sadnúť k angličtine, hej?“

Možno si pomyslíš, 6-7 hodín denne, kto už má na to čas???

 

Mne to tiež prišlo úplne „crazy“ (pozn. v ang. „šialené“) množstvo času. Preto som sa Mareka radšej spýtal:

Aj tri až štyri hodiny aktívneho učenia angličtiny denne sú vážne dosť.

 

Používam viacero techník na zlepšenie sústredenia z kurzov Martina Hlinku a radím našim klientom, ako sa lepšie sústrediť na učenie, na angličtinu, či na prácu na ich životných cieľoch…

 

Úprimne, mal som čo robiť, aby som sa dokázal toľké hodiny v kuse sústrediť na písanie tohto príbehu…

 

A Marek sa dokázal sústrediť a učiť angličtinu 3 až 4 hodiny.

Každý deň.

Celé mesiace.

 

Určite, väčšina našich klientov nemá 3-4 hodiny denne na učenie sa angličtiny. Chodia do práce, podnikajú, majú doma rodinu a rôzne povinnosti.

 

Preto klientom odporúčame učiť sa angličtinu aktívne aspoň 30-90 minút denne, čo je časový rozsah, ktorý si vie vyhradiť denne naozaj každý… ak je pre neho angličtina skutočne dôležitá.

 

Totiž… z dlhodobého hľadiska (a angličtinu sa predsa učíš pre celý život), je oveľa efektívnejšie učiť sa angličtinu aj len 30 minút denne (ale každý deň), než aj 3 hodiny raz do týždňa alebo 2×1,5 hodiny, ako to býva v jazykovkách.

 

Aj tak mi to nedá (a zrejme ani tebe), aby som sa nespýtal:

 

Ako sa Marek učil, keď dokázal pri angličtine vydržať toľko času?

 

Ako je možné, že sa len za 4 mesiace z podpriemerného dostal na najlepšieho študenta angličtiny v triede?

 

A popri tom prežíval pri učení angličtiny takéto nadšenie?

Kľúčom bolo, že sa učil angličtinu spôsobom:

 • ktorý bol pre neho vhodný
 • pri ktorom využíval jeho prirodzené silné stránky
 • a vďaka ktorému zažíval, ako rýchlo napreduje

 

Marek si v jednej z úvodných lekcii kurzu AngličtinaRýchlo urobil špeciálny test, dostal na mieru šitý postup kurzom a odporučili sme mu techniky na učenie sa angličtiny, ktoré mu vyhovovali.

 

Konkrétne pre Mareka boli vhodné naše techniky Madera, Bulletproof a Vlastná učebnica.

 

Pri učení sa anglických slovíčok technikou Madera spájal základ jeho reálnej skúsenosti (spomienky) s novým symbolom (slovom) tou najpriamejšou cestou.

 

Totiž, čím bláznivejšiu pamäťovú predstavu si vytvoríš, tým silnejšie emócie to v tebe vyvolá a tým lepšie si anglické slovo zapamätáš. Emócie spojené s pamäťovými predstavami posilňujú tvoju schopnosť zapamätať si anglické slovíčka. Vďaka nim si dokážeš uložiť slovíčka do dlhodobej pamäte.

 

Na opakovanie anglických slovíčok Marek využíval techniku Bulletproof. V angličtine toto slovo znamená nepriestrelný. A taká bude aj tvoja slovná zásoba, keď túto techniku začneš používať každý deň.

 

Je to metóda na aktívne učenie a opakovanie slov, viet a fráz, ktorá ti umožní natrénovať anglické slovíčka na úroveň podvedomej schopnosti, vďaka unikátnemu algoritmu a frekvencii opakovania.

 

Naša klientka Vierka Bútorová sa aj vďaka Bulletproof dokázala naučiť viac než 1000 najčastejších anglických slov len za 6 mesiacov a len pri 20 minútach denne. Jej príbeh si už možno čítal alebo tak môžeš urobiť neskôr v sekcii Príbehy klientov na našej webstránke.

 

Pre ešte efektívnejšie učenie sa angličtiny Marek používal techniku vlastnej učebnice.

 

Dôležitým princípom efektívneho učenia sa angličtiny je, aby ťa zaujímal materiál, s ktorým pracuješ. Často sa stáva, že bežné učebnice obsahujú umelo vytvorené články na témy, ktoré ti nemusia sadnúť a učenie ťa začne časom nudiť.

 

Preto v kurze AngličtinaRýchlo si naši klienti tvoria a pracujú s vlastnou učebnicou. Je lepšia než iné, s ktorými si sa doteraz mohol stretnúť, pretože si ju vytvoríš z materiálu, ktorý zaujíma práve TEBA, a preto ťa jej tvorba bude baviť tak, ako z nej bol nadšený Marek.

 

Aby som to zhrnul, Marek sa učil anglickú slovnú zásobu viacerými spôsobmi, ktoré mu sadli. Pretože pri nich využíval jeho prirodzené silné stránky, išlo mu učenie od ruky.

 

Madera, Bulletproof a vlastná učebnica ho bavili

Fungovali mu

Videl na sebe prvé zlepšenie

Učenie angličtiny ho bavilo ešte viac

A zažil ďalšie úspechy

To živilo jeho motiváciu do učenia angličtiny

A preto sa ju dokázal učiť dlhé hodiny denne

Čo mu prinieslo očakávaný výsledok

Uzavretý kruh večných začiatočníkov vs. špirála efektívneho učenia (koncept pre marketing, ktory mi tu napadol, poslem nakres)

//Pali, tu grafiku cyklu vecneho zaciatocnika zacnime pouzivat napriec webom, kde o tejto teme vravime. Pre mna ako vizualny typ to bolo super na pochopenie tohto problemu.

MH, dame to sem? Graficky to moze MG potom urobit krajsie

 

Mať skvelé, zábavné a efektívne techniky učenia angličtiny je bomba! Potrebuješ však vedieť, kedy ktorú použiť, kedy sa ktorej technike venovať.

 

Ako mám vedieť, kedy ktorú techniku učenia angličtiny použiť, aby som dosiahol maximálny efekt?

 

Predtým, než ti poviem o základnom princípe na výber vhodných techník efektívneho učenia, vypočujme si, čo k tomu má povedať Marek:

 

VIDEO CUT 4

Každý klient je však z hľadiska učenia unikátny, a preto máme v kurze až 12 rôznych techník, ako môže pracovať s anglickou slovnou zásobou.

 

Vďaka špeciálnemu testu v úvode kurzu každý z našich klientov zistí, ktoré techniky sa najviac hodia jemu, učí sa pre neho tým najefektívnejším spôsobom a nemrhá časom na prechádzanie a používanie vecí, ktoré pre neho nie sú vhodné.

 

Marekovi sadli práve techniky Madera, Bulletproof, či vlastná učebnica. Je pravda, že nemusia sedieť každému alebo nie v každej fáze učenia sa angličtiny.

 

Preto je super mať k dispozícii neustály zdroj nových techník, tipov a rád, ako ďalej pokračovať v angličtine. Každú metódu je zmysluplné používať, dokiaľ ti prináša želané výsledky. Ak ťa po čase omrzí, prejdeš ďalej a vyskúšaš inú techniku efektívneho učenia angličtiny.

 

Tak… teraz už poznáš základy pre tvoje efektívne učenie angličtiny (či iného jazyka).

 

Čo ak chceš viac?

 

Čo ak by si mohol nielen používať zaujímavé a zábavné techniky, ale dosahovať nimi aj tvoje želané výsledky v angličtine?

 

Poďme sa ďalej pozrieť, ako sa to podarilo Marekovi.

 

 

Chcela ho poslať preč… no on jej ukázal

VIDEO CUT 5

Áno, Marek sa na strednej prihlásil na želanú angličtinu.

Áno, mal k dispozícii kurz a vedel, kde začať

Áno, používal techniky učenia, ktoré ho bavili a z angličtiny mal radosť.

 

Avšak… nie všetko bolo také ružové, ako sa môže zdať…

 

Zrejme si spomínaš, že na začiatku sa vedel ledva predstaviť a to bola celá jeho znalosť angličtiny.

 

Od učiteľky angličtiny dostal na začiatku školského roka ultimátum

 

Buď sa angličtinu rýchlo doučí alebo ho preradí na nemčinu

 

Nemčinu, ktorú mal 9 rokov na základnej

Nemčinu, ktorá ho vôbec nebavila

Nemčinu, ku ktorej nemal žiaden vzťah

 

Aj preto počas nasledujúcich mesiacov makal na angličtine mnoho hodín, každý deň.

 

Aj keď nad Marekom visel Damoklov meč, systém učenia, ktorý si vytvoril vďaka kurzu AngličtinaRýchlo, mu umožnil venovať sa angličtine kedykoľvek a tak, ako to vyhovovalo práve jemu.

 

Žiadne vopred stanovené hodiny v jazykovke, kam sa treba dostaviť.

Žiadne doučovanie, keď akurát nemal chuť.

Žiadne platenie za niekoho čas, ako na neho pozerá, keď robí nudné gramatické cvičenia.

 

„… mne sa práve toto páčilo, že je to na mne, kedy ja sa chcem učiť, hej? Prídem domov, nemám napríklad náladu, tak sa nejdem učiť, ale keď sa mi chce, tak sa môžem učiť.“

 

Marek pochopil, že potrebuje obmieňať techniky učenia angličtiny podľa toho, koľko mal práve času a podľa toho, ako svieži, či unavený sa cítil.

 

Vďaka tomu, že vedel, kde začať a ako pokračovať

Vďaka tomu, že spoznal techniky efektívneho učenia

Vďaka tomu, že mal úplnú slobodu a nezávislosť v učení sa angličtiny.

 

Dokázal len za 4 mesiace nielen dohnať zaostávanie v angličtine za zvyškom skupiny, ale stať sa jednotkou, najlepším v triede.

 

Učiteľka ho pochválila a on bol šťastný, že dosiahol jeho vytúžený cieľ v angličtine.

 

 

What’s in it for me… alebo čo si môžeš z Markovho príbehu odniesť ty?

 

Markov príbeh mnou rezonuje o to viac, že som bol v podobnej situácii. Po výške som nastúpil do americkej korporácie na oddelenie pre nemecky hovoriace krajiny. Mal som super nemčinu a naivnú predstavu, že to pre môj job stačí.

 

Vytriezvenie prišlo rýchlo…

 

Sadol som si k počítaču… a všetky programy v angličtine.

Pripojil som sa na konferenčný hovor… aj ten bol v angličtine.

A šéf oddelenia, s ktorým som mal najviac komunikovať? Ír… grrrrr, zasa v angličtine

 

Nielenže som si sám uvedomil potrebu angličtiny, ale aj šéf môjho tímu mi na revízii po prvom mesiaci naznačil, že ak chcem v tej firme prežiť 3-mesačnú skúšobnú lehotu, moja sekaná angličtina s talianskym prízvukom na to stačiť nebude…
(dnes to hovorím známym ako smiešnu historku, no v tom momente mi do smiechu nebolo)

 

Možno si v podobnej situácii ako Marek a potrebuješ sa angličtinu rýchlo doučiť.

Možno ťa čaká maturita z angličtiny a bojíš sa, že to nedáš.

A možno už máš školu dávno za sebou, no hrozí ti strata práce ako mne, ak to s angličtinou nezvládaš.

 

Mnohí ľudia sa učia angličtinu pod tlakom okolia, rodičov, učiteľov, či zamestnávateľov. Úplne to chápem, sám som si to zažil.

 

Predstav si, že by to šlo aj inak…

 

Čo ak by si mohol aj pod tlakom okolností dosiahnuť slobodu v učení angličtiny?

 

Čo ak by si sa učil angličtinu s takou radosťou a nadšením ako Marek?

 

Ako by si sa cítil, keď by si po pár krátkych mesiacoch dosiahol tvoj vlastný vytúžený úspech: dohnal zaostávanie, zmaturoval, zažil komunikáciu na dovolenke alebo si vďaka angličtine udržal, či našiel lepšiu prácu?

 

Keď si sa dočítal až sem, je jasné, že v technikách efektívneho učenia vidíš zmysel. Aj ty sa dokážeš naučiť po anglicky a prekonať prekážky, ktoré ťa čakajú.

 

Ak premýšľaš nad tým, či je náš kurz AngličtinaRýchlo vhodný práve pre teba, pozri si, ako Marek zhrnul svoju celkovú skúsenosť v tomto videu:

 

VIDEO CUT 6 – spoj casti A+B+C

Ak sa rozhodneš pre tvoju slobodu a nezávislosť aj pod tlakom okolností, pre nadšenie pri učení sa angličtiny, pre skrátenie učenia angličtiny z rokov iba na mesiace a pre skutočné výsledky, radi ti s celým tímom pomôžeme naučiť sa angličtinu tu v Online kurze AngličtinaRýchlo.

 

Prihlás sa do Online kurzu AngličtinaRýchlo tu:

BUTTON