+421 907 744 331
Angličtina pre samoukov – 8+ tipov, ktoré ťa naučia anglicky rýchlejšie
29. July 2014
Ako zarobiť peniaze z domu, cez internet, online aj offline
3. August 2014
Ukázať všetko

Angličtina slovná zásoba – akú anglickú slovnú zásobu reálne potrebuješ?

anglictina_slovna_zasoba_4

Akú anglickú slovnú zásobu potrebujem, aby som sa vedel plynulo dohovoriť?

Rozoberme si to. Jedna časť sa týka toho, akú veľkú slovnú zásobu potrebuješ, aby si rozumel, alebo mohol rozprávať. Túto slovnú zásobu ber ako takú nevyhnutnú podmienku, taký základ, na ktorom budeš stavať tvoje rozprávanie, alebo porozumenie.

Pretože vedieť preložiť slovíčka – ovládať slovnú zásobu angličtiny – a vedieť ich sebavedomo použiť vo vetách s Američanom, to je niečo úplne iné.

 

Mýtus zvaný „potrebuješ veľkú slovnú zásobu“

Vieš, v školách ti ponúkajú obrovskú slovnú zásobu. „My máme toľko slovíčok v našom kurze! Potrebuješ vedieť nové anglické slovíčka!“

U mňa na gymnáziu sme po 9 rokoch angličtiny na základnej škole a 3 rokoch angličtiny na strednej (po 13 rokoch učenia!) mali lekciu…

A nové slovíčka!

Zas!

 

Pričom odpoveď na prvú časť tvojej otázky, je: Úplné minimum!

Stačí ti úplné minimum anglickej slovnej zásoby, aby si sa vedel plynulo dohovoriť.

 

3 dôvody, prečo na začiatku potrebuješ iba 1000-2000 anglických slovíčok

Dôvod #1: Toto je tabuľka zo stránky http://www.fltr.ucl.ac.be/fltr/germ/etan/bibs/vocab/cup.html , ktorá bola v minulosti citovaná na wikipédii

anglictina_slovna_zasoba

Naľavo je veľkosť anglickej slovnej zásoby. Napravo je, aké % napísaného textu táto veľkosť slovnej zásoby pokrýva. Inými slovami

  • 1000 najčastejšie používaných slov pokrýva 72% napísanej anglickej slovnej zásoby.
  • 2000 najčastejšie používaných slov pokrýva 79,7% napísanej anglickej slovnej zásoby.

Zdroj: The Brown Corpus (Francis and Kucera 1982)

Ak rozumieš 80% textu, tak ešte nevieš celkom presne odhadnúť význam celku, avšak už je pre teba veľmi jednoduché nájsť si jedno-dve slovíčka v slovníku a pokračovať ďalej v čítaní (Zdroj: Moja osobná skúsenosť, skúsenosť mojich klientov).

 

Dôvod #2:

Vyššie spomenutá stránka ďalej hovorí

Tých istých 2000 slov pokrýva väčšie množstvo neformálneho, hovoreného textu (slova) – okolo 96%.

(Schonell, Meddleton and Shaw, 1956).

A 96% porozumenie je dostatočné na to, aby si si vedel pohodlne vydedukovať význam toho ostatného, pretože:

 

Dôvod #3

Učíš sa angličtinu a anglickú slovnú zásobu, aby si komunikoval s ľuďmi. Nie preto, aby si komunikoval so zošitom, alebo správne odpovedal na otázky učiteľa. Hoci to tak môžeš zo škôl poznať.

Keď začneš angličtinu používať v praxi, tak ti to bude jasné, pretože komunikácia je

  • 7% to, čo je povedané
  • 38% Intonácia
  • 55% reč tela

Tebe v skutočnosti stačí menšie množstvo slovnej zásoby. Zvyšok si domyslíš z intonácie hlasu a z reči tela. Domyslíš si to, pretože budeš komunikovať s reálnym človekom.

Pýtaš sa…

 

Ako ale zistím, aká je najpoužívanejšia anglická slovná zásoba?

Akých je tých 2000 najčastejších anglických slovíčok?

Pokiaľ chceš, pripravujem nový kurz, kde bude kompletný zoznam 2000 najpoužívanejších anglických slov aj s prekladom rovno vo vetách.

 

Zatiaľ môžeš použiť tieto zoznamy:

 

 

 

 

Ďalší zoznam je 100 najčastejších anglických slovies – https://www.anglictinarychlo.sk/100-najcastejsich-anglickych-slovies/

Vďaka týmto najčastejšie používaným slovám sa budeš vedieť dorozumieť – to by som bral ako taký základ. Neskôr môžeš pridať ďalšie slovíčka, podľa tvojej ľubovôle.

anglictina_slovna_zasoba_1

 

Na čo si dať pozor pri učení anglickej slovnej zásoby?

Anglická slovná zásoba problém #1: Šialené minimum

Niektorí sa ťa budú snažiť týmto faktom ohúriť a pôjdu do extrému. Že ti stačí vedieť prvých 100 slovíčok. Alebo že sa máš učiť prvých 100 anglických slovíčok.

Hoci najčastejších 100 anglických slovíčok pokrýva až veľkú časť anglickej slovnej zásoby, potrebuješ vedieť aspoň 500-700 slovíčok a z toho minimum 50-100 slovies, aby si sa vedel dohovoriť.

Väčšina z najčastejších 100 slovíčok sú zámená, spojky, predložky + samozrejme, členy. Abstraktné veci, ktoré je neskutočný problém si zapamätať. A ktoré sa samy o sebe nedajú použiť.

 

Anglická slovná zásoba problém #2 – Problém s použitím v praxi

Najčastejší problém, s ktorým sa stretávam pri učení anglickej slovnej zásoby je tento: Ty sa síce naučíš obrovské množstvo slovíčok, lenže keď ich chceš potom použiť v rozhovore s Angličanom, tak s tým máš problém.

Keďže si sa učil každé jedno slovíčko zvlášť, tak môžeš mať problém sformulovať správnu vetu, pretože musíš premýšľať nad prekladom a nad gramatikou.

 

Premýšľanie nad prekladom zo slovenčiny do angličtiny + premýšľanie nad gramatikou naraz… fuu, dlho to trvá, veru dlho.

To je to, čo vytvára časté a nepríjemné eeeee medzi jednotlivými slovíčkami.

Hi.. eee… How are you?

… eee. I’m … eee … fine.

Zjednodušený príklad, ale pointu rozumieš.

Toto ti môže vziať sebadôveru pri rozprávaní v angličtine a treba si na to dať pozor, keď sa budeš učiť nové slovíčka.

 

Anglická slovná zásoba problém #3 – Anglická slovná zásoba nestačí

???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????Nestačí ti ovládať anglickú slovnú zásobu a vedieť vysúkať z rukáva všetky preklady. Pre plynulú konverzáciu v angličtine potrebuješ vedieť, ako tieto slovíčka znejú vo vetách.

Ako znejú, keď ich na teba rozpráva reálny Angličan, Američan, alebo Mexičan s jeho originálnym mexickým prízvukom…  To po prvé.

A po druhé. Pre plynulú konverzáciu potrebuješ tieto slovíčka vedieť použiť vo vetách gramaticky správne. Celé tieto vety potrebuješ vedieť súkať z rukáva.

Našťastie existujú spôsoby, ako si urýchliť učenie slovnej zásoby. A zároveň, ako si tie anglické slovíčka uložiť do dlhodobej pamäte tak, že ich budeš vedieť kedykoľvek použiť vo vetách. Správne. Vtedy, keď to budeš potrebovať. A byť pred cudzincom za hrdinu.

 

Ako si najrýchlejšie naliať minimálnu účinnú anglickú slovnú zásobu do hlavy?

V kurze AngličtinaRýchloTM sa naučíš pamäťovú techniku, pomocou ktorej si uložíš do dlhodobej pamäte všetku anglickú slovnú zásobu behom niekoľkých týždňov. Je to pamäťová technika používananá aj tzv. majstrami sveta v pamäti pre zapamätanie si obrovského množstva údajov a dát.

anglictina_slovna_zasoba_3

Taktiež sa naučíš ďalšie pamäťové techniky, pomocou ktorých si správne zapamätáš anglickú gramatiku, bez gramatických poučiek. Tak, aby si nad gramatikou nikdy nemusel pri rozprávaní premýšľať – iba hovoril gramaticky správne.

 

 

Pozri si kurz AngličtinaRýchloTM >>

 

 

 

Angličtina slovná zásoba
Date Published: 08/17/2014
Začínam s angličtinou znova a znova, dúfam že s radami z tohto článku sa mi podarí konečne sa posunúť ďalej a plynulo rozprávať
4.5 / 5 stars

Martin Hlinka
Martin Hlinka už od roku 2011 prináša na Slovensko techniky efektívneho učenia, o ktorých sa prostredníctvom jeho webov dozvedelo viac ako trištvrte milióna ľudí. Je autorom kníh a kurzov, ktorými si prešlo vyše 3000 klientov. Verí, že gramotní 21. storočia sú tí, ktorí sa vedia učiť a vzdelávať a že každý sa môže naučiť učiť sa a vzdelávať sa. Preto pomáha študentom a profesionálom vzdelávať sa rýchlejšie a lepšie. A vďaka technikám efektívneho učenia umožňuje naučiť sa angličtinu a iné cudzie jazyky aj ľuďom, ktorí na jazyky „nemali talent.“

16 komentáre

  1. John píše:

    Nesúhlasím s článkom.

    Nezastávam sa škôl – osobne to nemá zmysel sa k tomu vyjadrovať. Jedna vec je, že škola nevie naučiť jazyk. Druhá vec je, že aj keby vedela, nemá na to prostriedky (už len z časových dôvodov, keďže v školách je veľa zbytočných predmetov, namiesto ktorých by sa čas mohol venovať niečomu inému – napr .jazyku). Najdôležitejšie je, aby sa študent sám CHCEL učiť. Raz keď človek niečo nechce, bude mu to ísť mizerne.
    90 % študentov nevie angličtinu preto, lebo sa ju vôbec neučí – buď hravou formou (hry, filmy, osobná interakcia), alebo „menej“ hravou formou (z kníh). Dve hlavné dôvody – nevedia, ako sa má človek správne učiť, no najdôležitejší dôvod – NEUČIA SA. SAMI MUSIA NIEČO ZAČAŤ ROBIŤ. Kto sa do niečoho pustí, 1. dôležitá vec je, že si vytvorí návyk v tej činnosti. 2. vec, že sa môže niečo naučiť. 3. vec, ak sa chce niečo naučiť, a vidí že to nejde, bude hľadať spôsoby, ako to dokázať a eventuálne to zvládne. V ostatných prípadoch ide o lenivosť.
    Taktiež, povedať, že niekomu stačí 2000 slovíčok na to, aby ovládal angličtinu je smiešne. K čomu mu bude taká slovná zásoba? 2000 slovíčok je v podstate nič. Áno, ak chce robiť upratovačku v živote v anglicku a vedieť si kúpiť lístok na autobus a ísť do obchodu, možno mu/jej to bude stačiť. Potom je tu ale otázka, čo považujeme za schopnosť vedieť/nevedieť rozprávať po anglicky. Navyše, väčšina študentov takúto slovnú zásobu má, veď je malinká slovná zásoba. Na druhej strane, ak niekto takú slovnú zásobu nemá, tak je to z dôvodu jeho lenivosti.
    Ak niekto má dobrú slovnú zásobu, ale nevie rozprávať, je to preto, lebo netrénuje rozprávanie.
    Dôležité je pri učení slovíčok – učiť sa ich z kontextu (z knihy/filmu, whatever) a použiť ich vo vete. Osobne poznám skvelú metódu na učenie sa slovíčok. Za necelý rok som sa naučil ccca 10000 slovíčok, z ktorých si výborne pamätám 90 %.

    • boris píše:

      Aku mas metodu na ucenie sa slovicok ak mozem.vediet? 🙂

    • BiLaUtA píše:

      Chcela by som sa ťa opýtať, aká je tá tvoja metóda učenia sa slovíčok? Idem maturovať, a veľmi by sa mi to zišlo 🙂 ďakujem 🙂

    • Lucka píše:

      John, vies mi poslat alebo napisat tu, tu tvoju metodu ucenia sa slovicok? Dakujem.

    • Martin Hlinka píše:

      Som rád za Tvoj názor, v mnohých veciach máš úplnú pravdu:
      „Ak niekto má dobrú slovnú zásobu, ale nevie rozprávať, je to preto, lebo netrénuje rozprávanie.“
      „Dôležité je pri učení slovíčok – učiť sa ich z kontextu (z knihy/filmu, whatever) a použiť ich vo vete.“
      „SAMI MUSIA NIEČO ZAČAŤ ROBIŤ“

      Ale toto musím uviesť na pravú mieru, aby sme nemýlili čitateľov: Tvrdíš, že „2000 slovíčok je v podstate nič.“

      2000 slovíčok je 80% napísanej a 96% hovorenej slovnej zásoby, celkom velké „v podstate nič“ – 80% a 96% 🙂 – The Brown Corpus (Francis and Kucera 1982) ; (Schonell, Meddleton and Shaw, 1956) ; Research by Laufer (1989).
      Hoď očkom na ten link, ktorý som uvádzal, celkom zaujímavé čítanie: http://www.fltr.ucl.ac.be/fltr/germ/etan/bibs/vocab/cup.html

    • Andy píše:

      Napíš svoju metódu učenia sa slovíčok, ak zo máš odskúšané v praxi.ďakujem.Andy

    • Alena píše:

      John, môžem poprosiť o akú metódu ide, potrebujem sa rýchlo a plynule rozprávať. Vďaka

  2. ican píše:

    Linky nefunguju!
    http://www.world-english.org/english500.htm aj ten slovesa .
    Poprisim opravit,
    Dakujem 🙂

    • Martin Hlinka píše:

      Dakujem ti za tip na nefukcne linky, zhodou okolnosti tu stranku zrusili, no uz som to opravil takze to funguje 🙂

  3. J píše:

    aký je zoznam je 500 najpoužívanejších anglických slovíčok a zoznam 100 najčastejších anglických slovies ? Nemôžem totiž otvoriť tú stránku … :/
    7 pamäťových lievikov pre bleskové ovládnutie angličtiny bude až neskôr ? 🙂

    • Martin Hlinka píše:

      Dakujem ti za tip na nefukcne linky, zhodou okolnosti tu stranku zrusili, no uz som to opravil takze to funguje 🙂

      Ano, na 7 lievikov si este treba chvilocku pockat, s mojim timom dotahujeme posledne detaily

  4. Filip píše:

    Zdar. Mám 16 a cez prázdniny len sedím doma- brigáda nikde. Preto ma zaujal tvoj článok o zarábaní… Máš pravdu.. aby som zarobil dobré peniaze a aby som sa nenarobil „pri lopate“ tak potrebujem jazyky. Preto sa chcem opýtať na ten kurz pamäťových lievikov že ako to funguje vy my budete posielať niečo na mail alebo to bude online alebo ako? Ďakujem za odpoveď. Pekný deň.

  5. Vlad píše:

    Jak se dá spočítat jakou má kdo slovní zásobu? Já mám v pasívní znalosti angličtiny asi takovou, jaká je v malém kapesním slovníku (možná o 10-20% méně). Tam udávají počet slovíček v desetitisících. V aktivní znalosti (tedy té, kterou používám v běžném hovoru) používám asi tak polovinu z toho, přičemž sem tam přidám něco z té pasívní, pokud si na to včas vzpomenu…
    S čím ale naprosto souhlasím je, že u výuky jazyka je třeba začít s gramatikou s minimem slovíček a zautomatizovat si ji. Pak jde o dril slovíček.
    Těch 1000-2000 se mi zdá opravdu hodně málo.

    • Martin Hlinka píše:

      Ahoj Vladimir,

      vďaka za komentár. Slovná zásoba sa dá spočítať len veľmi nahrubo a výsledok bude veľmi orientačný.
      2000 slov stačí na to, aby sa človek vedel dorozumieť a sú prípady, kde sa dá dorozumieť aj s menšou slovnou zásobou.
      Avšak používaním angličtiny človek po čase svoju slovnú zásobu rozširuje. Chytí nové slovíčko tu a tam, z filmu, z článku, preloží si, od kamaráta. Cieľom článku je poukázať, že 2000 slovíčok stačí, aby človek začal rozprávať (čo je pointa dorozumenia sa v angličtine). Aby sa neučil bezmyšlienkovite 20000 slovíčok bez aktívneho tréningu. Ale začal rozprávať čo najrýchlejšie to ide a následne sa učil ďalšie slovíčka praxou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *