+421 907 744 331
9 nezvyčajných spôsobov, ako angličtina obohatí tvoj život
22. August 2014
Anglická gramatika: 15 najčastejších gramatických chýb a ako sa im vyhnúť
23. August 2014
Ukázať všetko

Angličtina – časy a členy: Ako som sa naučil časy a členy v angličtine

Angličtina – časy a členy: Ako som sa naučil časy a členy v angličtine bez toho, aby som sa ich učil. A ako to môžeš urobiť aj ty!

angličtina časy čísla členy-1

Môj príbeh s angličtinou začína veľmi romanticky: Na strednej škole som angličtinu neznášal. Nebavilo ma učenie gramatiky, nebavilo ma učenie anglických časov, členov, či čísel.

Dokonca mám spomienku na to, ako som sa mal naučiť naspamäť tabuľku časov a nedávalo mi to žiaden zmysel. Bolo mi zle od žalúdka, keď som sa to mal naučiť.

Veci, ako anglické časy, čísla a členy mi angličtinu znechucovali

Špeciálne anglické členy, za ktoré ma vždy učiteľka opravovala. Chcel som vyjadriť myšlienku a ona mi do toho skočila, že som mal zlý člen. Anglické časy, členy a gramatika mi tak znechutila angličtinu, až som bol na hrane zúfalstva a chcel som s ňou skončiť. S tou angličtinou.

Myslel som si, že je so mnou niečo zle. Že nemám na jazyky talent.
Potom som sa rozhodol, že sa naučím anglicky bez mojej učiteľky – napriek nej a napriek týmto anglickým časom, členom a podobne… Že radšej skončím s mojou učiteľkou 🙂

Bolo to jedno z najlepších rozhodnutí v mojom živote a chcel by som, aby si také spravil aj ty (ak je to niečo, čo riešiš)

Učil som sa anglicky metódami, ktoré popisujem tu na webe www.anglictinarychlo.sk Špeciálne tými, ktoré rozoberám v kurze

Angličtina Rýchlo Online

 

Netrvalo dlho a prešiel máj, jún, júl, august, september… nastal nový školský rok. Lenže ja som mal za sebou 5 mesiacov aktívneho anglického vzdelávania inovatívnymi spôsobmi.

Prekladali – precvičovali sme nové anglické frázy. Na moje počudovanie, nemal som problém s časmi, ktoré mi dovtedy nič nehovorili. Odrazu som vedel správne používať členy v 90% prípadov.

Anglické čísla mi už neboli také cudzie ako predtým.
Mal som vyššie sebavedomie pri rozprávaní po anglicky.

2 dôležité dôvody, prečo sa neučiť časy a členy

Po prvé: Angličtina je o komunikácii, nie o potešení učiteľov. Angličtina je o tom, že rozumieš cudzincovi, ktorý na teba hovorí mexickým prízvukom. O tom, že sa dohovoríš s Američanom cez telefón o technických veciach, keď mu kvôli šumu nerozumieš štvrtinu slov.

O tom, že sa dohovoríš s Angličankou na káve. Že sa spolu zabavíte. Že sa spoznáte. Že si vymeníte myšlienky, skúsenosti, zdieľate emócie, či zážitky.

Angličtina je o tom istom, ako je slovenčina.
O ľuďoch.

V slovenčine neriešiš, či povieš zložený budúci čas „zajtra budem robiť palacinky“ alebo jednoduchý budúci čas „zajtra urobím palacinky.“ (Poznámka – nemám šajnu, či som tie slovenské časy nazval správne, chcel som poukázať na bezvýznamnosť tohto rozdielu, preto mi to prosím ani nekomentuj)

Tak isto by si mal NA ZAČIATKU prestať riešiť, či použiješ určitý, alebo neurčitý anglický člen.

A venovať sa radšej používaniu tvojej angličtiny s cudzincami, hoci angličtina nebude na 100% gramaticky správna.

 • Dorozumieš sa rýchlejšie – využiješ reč tela
 • Bude ťa to baviť viac – miesto členov sa budeš učiť s ľuďmi
 • V skutočnosti sa tak naučíš ďaleko viac, ako v zošite
 • Neskôr to môžeš dohnať, pokojne do perfekcionizmu, ale pre rýchle zlepšenie ti odporúčam sa na členy a časy vykašlať
 • Oni ťa opravia – pri používaní angličtiny s reálnymi cudzincami sa naučíš najlepšie. Lebo keď ťa opravia oni, máš väčšiu motiváciu napraviť to

Po druhé: Najčastejšie gramatické chyby v angličtine sa aj tak robia inde, nie v anglických členoch, číslach a časoch

Pozri si týchto 15 najčastejších anglických chýb. Vylep si ich pri počítač. A komunikuj s reálnymi ľuďmi cez Skype, alebo cez Facebook.

Maj tieto najčastejšie chyby na očiach a kontroluj sa – to je najrýchlejší spôsob, ako sa zlepšiť v anglických členoch a gramatike.

Ak chceš ďalšie takéto tipy pre rýchle učenie angličtiny, tak si prečítaj článok „Na čo si dať pozor, keď s angličtinou začínaš“

– See more at: https://www.anglictinarychlo.sk/anglictina-casy-cisla-cleny/#sthash.dqHt9qes.dpuf

Angličtina časy
Date Published: 10/28/2014
Fakt sa čudujem, že angličtina má tristo časov, no vďaka tebe sa v tom orientujem ďaleko lepšie 🙂
4.4 / 5 stars

Martin Hlinka
Martin Hlinka už od roku 2011 prináša na Slovensko techniky efektívneho učenia, o ktorých sa prostredníctvom jeho webov dozvedelo viac ako trištvrte milióna ľudí. Je autorom kníh a kurzov, ktorými si prešlo vyše 3000 klientov. Verí, že gramotní 21. storočia sú tí, ktorí sa vedia učiť a vzdelávať a že každý sa môže naučiť učiť sa a vzdelávať sa. Preto pomáha študentom a profesionálom vzdelávať sa rýchlejšie a lepšie. A vďaka technikám efektívneho učenia umožňuje naučiť sa angličtinu a iné cudzie jazyky aj ľuďom, ktorí na jazyky „nemali talent.“

2 komentáre

 1. MARIA píše:

  Este jedna otazka. Ked ludia ponukaju svoje sluzby takto online, chudnutie 150e, ucenie anglictiny 197 eur. Vies poskytnut tvoje ICO, ci platite dane ako ostatni podnikatelia platia dane ak chcu zarabat na ludoch-aby si clovek prezistil, ci ozaj dostane clovek ponukany produkt, alebo je to len odrb a ty si zbieras peniaze a ludom ostanu oci pre plac.

  • Tím AngličtinaRýchlo píše:

   Dobry den Maria,
   porovnavat „chudnutie za 150“ s nasim kurzom povazujeme za scestne.
   My neponukame ziadne „zazracne“ tabletky, po ktorych uziti budete zo dna na den zrazu ovladat anglictinu. Vdaka nasmu kurzu si klienti postupne vytvoria system pre kazdodenne ucenie sa anglictiny postaveny na principoch a technikach efektivneho ucenia. Klientom jasne komunikujeme, ze vysledky nebudu zajtra, ani o tyzden, ale po mesiacoch kazdodenneho ucenia a pouzivania nasich technik v praxi.
   Vsetky nase firemne udaje su verejne pristupne na nasej webstranke jedinym klikom na sekciu „Kontakty“ tu: https://www.anglictinarychlo.sk/kontaktne-udaje/
   Dane samozrejme platime (rovnako neradi ako mnoho podnikatelov v tejto krajine). Pokojne si mozete skontrolovat Zoznam dlznikov financnej spravy, zdravotnych poistovni a socialnej poistovne.
   Uvediem na pravu mieru Vase tvrdenie. My peniaze nezbierame, nie sme totiz charita, ale seriozna obchodna spolocnost, ktora peniaze zaraba dodavanim produktov a sluzieb nasim spokojnym klientom. Mnozstvo ich referencii si mozete pozriet na nasej webstranke a Facebooku. Nie platenie dani, ale odozva skutocnych klientov vypoveda o tom, ci dostanete ponukany produkt.
   Je zial na Vasu skodu, ze mate taketo obmedzujuce presvedcenia o kazdom podnikatelovi, ktoremu sa dari. Ked odstranite svoju zavist, pozriete sa na nasu ponuku triezvym pohladom a prevezmete zodpovednost za vlastnu mysel, presvedcenia, spravanie a ich vysledky, pevne verim, ze sa zacne darit aj Vam. Ked k tomu budete potrebovat pomoc s anglictinou, velmi radi Vam pomozeme. Drzim Vam palce 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *