+421 907 744 331
Anglická gramatika: 15 najčastejších gramatických chýb a ako sa im vyhnúť
23. August 2014
Angličtina cvičenia – najlepšie cvičenia na angličtinu
19. November 2014
Ukázať všetko

Angličtina pre pokročilých – 5 princípov pre pozdvihnutie tvojej angličtiny na extra pokročilú úroveň

Toto je skutočne angličtina pre pokročilých. Ak s angličtinou len začínaš, ber tento článok ako inšpiráciu, kam sa môžeš dostať. V tomto článku sa totiž dozvieš 5 vyspelých postupov ako zdokonaliť tvoju angličtinu, ak si už naozaj pokročilý.

Angličtina pre pokročilých – kde začať

Vyhni sa neustálemu učeniu nových vecí. Necháp ma zle, nové anglické frázy a slovná zásoba sú fajn. Neskôr sa pozrieme na to, ako ich rozvíjať. Avšak maj na pamäti tento princíp pre zlepšenie tvojej angličtiny.
V pokročilom učení angličtiny existuje princíp tzv. 4 stupne schopnosti.

Nevedomá neschopnosť – neviem, že niečo neviem. Neviem, že existuje slovíčko chronotype.
Vedomá neschopnosť. Viem, že niečo neviem. Viem, že neviem, čo znamená slovíčko chronotype.
Vedomá schopnosť – viem, že niečo viem, no musím sa na to sústrediť, aby som to vedel použiť. Viem, že chronotype je chronotyp – rozdelenie ľudských vlastností podľa toho, či sú ranné vtáčatá, alebo nočné sovy.
Nevedomá schopnosť – už som zabudol, že to viem, no dokážem to kedykoľvek použiť aj bez toho, aby som sa na to sústredil. Je to tiež tzv. podvedomá schopnosť. Toto je úroveň, kedy si v angličtine skutočne pokročilý. Okamžite viem vo vete použiť slovíčko chronotype bez toho, aby som sa nad ním zamýšľal.

Dobre, rozumiem. Potrebujem sa dostať na štvrtú úroveň, ak chcem rozvinúť angličtinu na vyšší level. Ale kde je problém?
??

Dôležité pre pokročilých: Ak sa stále učíš nové a nové slovíčka, vety a frázy, tak sa nachádzaš len na tretej úrovni. Nemáš čas nič natrénovať, pretože sa stále učíš nové veci. Preto máš v pamäti množstvo slovíčok, ktoré si nikdy nepoužil a možno ani nepoužiješ.

Čo sa deje na tretej úrovni? Zakaždým, keď chceš použiť nejaké slovíčko, tak ho musíš prekladať – nikdy nič skutočne neovládneš. S tým prichádza frustrácia a zníženie sebavedomia pri rozprávaní anglicky.
Ty sa chceš naučiť používať slovíčka a frázy automaticky. Preto sa musíš sa dostať na úroveň nevedomej schopnosti pre všetky slová a frázy, ktoré dnes poznáš. A preto musíš trénovať to, čo si sa uč naučil – nie sa učiť nové a nové slovíčka.

 

Audioknihy pre pasívny rozvoj pokročilej slovnej zásoby

Máš napozerané filmy a rozumieš všetkému, čo v nich hovoria?

Bez problémov vieš reagovať na všetko, čo ti povedia po anglicky tvoji učitelia, kolegovia, či cudzinci?

No chcel by si sa posunúť o úroveň vyššie s tvojou slovnou zásobou?

Stiahni si, alebo si kúp audioknihy s tvojou tematikou. Zožeň si audioknihy, kde je skutočne pokročilá angličtina. Môžeš miesto audiokníh použiť odborné kurzy z tvojej práce. Pre rozvoj pokročilej anglickej slovnej zásoby tieto audioknihy, alebo kurzy, počúvaj stále dookola.

Prečo?

??

Audioknihy zvyčajne obsahujú omnoho väčší záber slovnej zásoby ako filmy. Preto je to ideálny nástroj pre rozvoj tvojej slovnej zásoby na pokročilú úroveň. Stále dookola, pretože tak si tieto nové slovíčka lepšie zapamätáš.
Nielenže rozšíriš anglickú slovnú zásobu, zároveň sa takto naučíš pokročilé anglické slovíčka z tvojej oblasti práce. Ja som sa pomocou audiokníh zdokonalil v biznis angličtine až na takú úroveň, že dnes ani neviem, ako sa niektoré veci povedia po slovensky!

Pokročilý tip: nauč sa používať 10-20 sofistikovaných slovíčok v tvojej dennodennej slovnej zásobe

Výskumy ukazujú, že keď používaš pri bežnej reči „sofistikované“ , alebo „bohaté“ slová, ľudia ťa vnímajú ako inteligentnejšieho, vzdelanejšieho a zaujímavejšieho. A to je to, čo chceš.
Aké sú to sofistikované, či bohaté slová?

Slovenský príklad
Skvelý – Brilantný
Skrinka – Vitrína
Stať sa – Nadísť / Rozpútať sa

Anglický príklad
Nice – Intriguing
Reduce – Vanquish
Earn – Acquire

Vyber si 10-20 slovíčok, ktoré často používaš a ktoré sa dajú nahradiť sofistikovanejšími, alebo bohatšími, či vskutku mocnejšími anglickými vyjadreniami, aby tvoja angličtina pôsobila absolútne pokročilo.
V tejto poslednej slovenskej vete som sa nechal uniesť. Daj si pozor. Pre niekoho môže byť 20 slovíčok priveľa! Nastav tvoju úroveň tvojej cieľovej skupine, s ktorou budeš komunikovať, aby si nevyznel ako ja v tamtej vete.

 

Atypická anglická aliterácia a profi postup pre pokročilých poslucháčov

Angličtina pre pokročilých na profi úrovni.
Aliterácia je, keď sa každé slovo vety začína na rovnaké písmeno. Bola v nadpise tohto článku a aj tohto odseku.
Je to ťažké vymyslieť bez synonymického slovníka, no keď sa ti to podarí, tak všetci budú na teba očiť svoje oči, až sa im z toho bude hlava točiť.
Angličtina a rýmovanie pre pokročilých
pre nevšedné nadšenie všech zúčastnených…

Vyskúšaj si niekedy rýmovať v angličtine. Nielenže to je spôsob, ako sa v angličtine zdokonaliť. Ale tiež, ak to na niekoho vypustíš správne, okamžite si získaš jeho obdiv.

Pozri sa na najčastejšie gramatické chyby, ktoré ľudia robia

Ak už vieš anglicky rozprávať na pokročilej úrovni, no nie si si istý svojou gramatikou, tak mám pre teba rýchly tip, ako to napraviť.

Pozri si týchto 15 najčastejších anglických chýb. Analyzuj, či niektorú z nich nerobíš. Ak robíš, tak naprav. A vykašli sa na kompletne celú gramatiku 🙂

Nemá zmysel strácať čas s učením sa milióna gramatických poučiek. Užívaj si angličtinu, keď ňou rozprávaš, no nechaj sa opraviť, keď ťa Američan, alebo Angličan napomenú. Práve konverzácie s reálnymi ľuďmi by mali byť pre teba najlepším zdrojom „gramatiky.“

 

Chceš jednoduchší tip pre pokročilých?

Vieš sa vyjadriť, no chcel by si, aby bola tvoja angličtina plynulejšia?
Potrebuješ natrénovať tvoju podvedomú schopnosť používať anglické slovíčka v praxi bez zbytočného premýšľania?

Chceš natrénovať nové sofistikované slovíčka?
Ak hej, tak ti odporúčam tréningový plán z kurzu AngličtinaRýchloTM

 

Pomohol ti niektorý z týchto tipov? Pobavil ťa aspoň jeden z vtipov? Ak sa ti páčil niektorý tip, ak dokážeš po anglicky lepšie preukázať svoj dôvtip, ak pomohol ti tento anglický vercajk… daj mu lajk 🙂

Angličtina pre pokročilých
Date Published: 11/13/2014
Super článok, angličtinu už ovládam no našiel som tu zopár vecí, ktorými sa ešte môžem posunúť ďalej
4.5 / 5 stars

Martin Hlinka
Martin Hlinka už od roku 2011 prináša na Slovensko techniky efektívneho učenia, o ktorých sa prostredníctvom jeho webov dozvedelo viac ako trištvrte milióna ľudí. Je autorom kníh a kurzov, ktorými si prešlo vyše 3000 klientov. Verí, že gramotní 21. storočia sú tí, ktorí sa vedia učiť a vzdelávať a že každý sa môže naučiť učiť sa a vzdelávať sa. Preto pomáha študentom a profesionálom vzdelávať sa rýchlejšie a lepšie. A vďaka technikám efektívneho učenia umožňuje naučiť sa angličtinu a iné cudzie jazyky aj ľuďom, ktorí na jazyky „nemali talent.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *