+421 907 744 331
Angličtina – Ako sa naučiť angličtinu a na skúšky: Vytvor si zvyk učiť sa
3. February 2015
Angličtina a motivácia: ako si nájdeš čas na učenie angličtiny a na hocičo iné
8. February 2015
Ukázať všetko

Angličtina: Ako sa naučíš angličtinu tým, že odhodíš veci, ktoré ťa brzdia

Dnešný článok na angličtinu začnem trochu nezvyčajnou otázkou. Vnímaš samého/samú seba ako kapitána/kapitánku tvojho života?

 

Už o malú chvíľu ti prezradím metódu, ktorá ti umožní naučiť sa angličtinu rýchlejšie. Má súvis s… námorníctvom. Hehe.

 

Predstav si loďku. Alebo radšej nie loďku, ale celú jednu veľkú loď. Takú, ako bola Loď lásky. Pre stovky, alebo tisícky pasažierov. Ja ju stále budem nazývať loďka, lebo sa mi to viac páči, ale maj v predstave obrovskú loď.

 

Predstav si teraz, že ty si kapitán tejto loďky. Táto loďka je pre teba nesmierne dôležitá. Obsahuje všetko, čo je pre teba vzácne. Je na nej tvoj život, tvoja rodina, tvoja škola, tvoja práca, tvoja angličtina. Na tejto lodi vezieš tvoje všetko.

 

Táto loďka je totiž tvoj život.

Pláva na vode. A teraz mocná metafora:

 

Si ty kapitánom tvojej loďky? Vedieš ju tam, kam chceš ty, alebo sa nechávaš zmietať vlnami a prúdom? Alebo máš loďku pevne ukotvenú na mieste a kvôli tomu sa nepohneš celé mesiace, celé roky?

 

Ak vedieš loďku tam, kam chceš ty, tak to je úplne úžasné. Blahoželám ti.

 

Ak sa nechávaš unášať prúdom a chceš prebrať kontrolu nad loďkou tvojho života, tak ti potrebuješ prevziať kontrolu do svojich rúk. V rôznych oblastiach života sa to dá rôznymi spôsobmi.

 

Cez efektívne učenie a kurz Ako zvládneš každú skúšku ľavou zadnou.

Po vzťahy.

Alebo angličtinu.

 

Každý problém, ktorý dnes máš, už niekto niekde vyriešil. Prevezmi kontrolu nad svojím životom, aby si doplával tam, kam chceš ty – nauč sa ako vyriešiť každú jednu prekážku, ktorú máš.

 

 

Čo ak plávaš na mieste a nevieš sa pohnúť?

Chceš sa doplaviť do úplne iných vôd, kde je teplejšie, krajšie, kde je menej stresu z učenia? Kde sa učí angličtina ľahšie? Alebo kde vieš iné jazyky?

 

Chceš sa plaviť, chceš zmeniť svoj život, chceš sa učiť tak rýchlo ako to ten Martin Hlinka popisuje v tých článkoch, chceš vedieť 2 cudzie jazyky, chceš sa zmeniť… chceš sa zmeniť… ale bránia ti v tom kotvy.

 

Aké kotvy?

??

anglictina-kotva

Kotvy, alebo čo ti bráni v ovládnutí angličtiny:

 

Predsav si znovu tvoju loďku na vode(tvoj život). A teraz si predstav, ako máš spustenú kotvu, ktorá ťa drží na mieste.

 

Keď má tvoja loďka (tvoj život) malú a ľahkú kotvu a silné motory (veľkú vnútornú silu), tak dokážeš napredovať tam, kam chceš.

 

Väčšina ľudí však má kotvy veľké. A má ich mnoho. Príliš veľa, než aby sa vedeli pohnúť a spraviť zmenu. Znovu si to predstav. Kotvy spustené z oboch strán tvojej loďky. Niektoré sú veľké, niektoré menšie. No je ich mnoho. Máš predstavenú loďku s desiatimi kotvami??

 

Môže sa takáto loďka hýbať dopredu?

??

 

Môže takáto loďka realizovať zmenu? Môže sa plaviť do iných vôd?

Môžeš ty takto realizovať zmenu?

 

Veľmi, veľmi ťažko.

 

Chcel by si, aby tvoja loďka úspešne doplávala tam, kam chceš?

Chcel by si využiť mocné nástroje, aby si sa naučil angličtinu na takú úroveň, akou chceš rozprávať ty?

Chcel by si, aby tvoja angličtina znela a vyzerala presne podľa tvojich predstáv?

 

Ak áno, tak čítaj ďalej.

 

Na začiatok si musíš ujasniť jednu vec:

 

Kam sa to chceš doplaviť?

??

 

Môžeš si dať rôzne odpovede. Môžeš sa plaviť na miesto, kde máš vyriešené problémy v rôznych oblastiach tvojho života.

 

Ak čítaš tento článok, tak sa chceš sa doplaviť do miesta, kde je pre teba učenie angličtiny hračka. Do miesta, kde vieš anglicky rozprávať plynulo. Do miesta, kde rozumieť anglickým textom, čítaš anglické knihy, alebo máš vďaka angličtine lepšiu prácu.

 

Ak som to neodhadol úplne presne, zastav sa na minútku a premýšľaj nad tým, kam sa chceš doplaviť TY? Kam sa chcem doplaviť so svojou loďou angličtiny?

 

Ako to tam má vyzerať? Ako má moja angličtina znieť?

 

Máš premyslené?

Ak hej, tak si to napíš, aby sme s tým vedeli pracovať ďalej. Nakresli si na papier loďku. Do hornej časti si napíš, kam sa chceš doplaviť – čo sú tvoje ciele v rámci angličtiny (a neskôr v rámci iných oblastí).

anglictina-kotva-1

 

Keď máš aj to, tak sa ťa spýtam druhú otázku:

Čo sú tvoje kotvy?

Čo ťa drží na mieste?

 

Stresuje ťa učenie?

Nemáš na angličtinu čas?

Vždy ťa niečo vyruší?

Máš problém pamätať si slovíčka?

Bojíš sa, že nezvládneš skúšky?

 

Chcem, aby si si spísal svoje kotvy.  Pod tvoju loďku.

 

Dostaneš sa tak medzi veľmi malé percento ľudí, ktorí poznajú svoje „slabé stránky,“ svoje „prekážky“ a „obmedzenia“ a dokážu s nimi pracovať na vedomej úrovni. Na vedomej úrovni totiž dokážeš každé tvoje obmedzenie a každú tvoju prekážku vyriešiť.

 

Blahoželám ti.

 

Áno, presne tak. Väčšina ľudí si ani len neuvedomuje, že nejaké kotvy má. Ty už o tom vieš – blahoželám ti. Poznáš svoje obmedzenia a prekážky. Teraz, keď ich máš spísané, ich môžeš jednu prekážku za druhou vyriešiť. – zdvihnúť.

 

Ak si myslíš, že máš zlú pamäť, tak ti ukážem pamäťové techniky, vďaka ktorým si pomocou predstavivosti uložíš do dlhodobej pamäte desiatky anglických slov denne.

Ak máš iné kotvy, ktoré ťa brzdia v angličtine, tak ti pomôžem tu >>

 

 

Ak je tvoj problém neschopnosť sústrediť sa, alebo máš pocit, že je toho príliš veľa, tak potom mám pre teba univerzálny spôsob, ako sa zbavíš týchto dvoch kotiev. Prečítaj si článok, ako sa naučíš angličtinu tým, že svoje kotvy zdvihneš.

 

hodnotenie
hodnotenie článku
Date Published: 02/04/2015
málo ludi si uvedomuje kolko veci ichbrzdi v ich zivote, super clanok
4.5 / 5 stars

Martin Hlinka
Martin Hlinka už od roku 2011 prináša na Slovensko techniky efektívneho učenia, o ktorých sa prostredníctvom jeho webov dozvedelo viac ako trištvrte milióna ľudí. Je autorom kníh a kurzov, ktorými si prešlo vyše 3000 klientov. Verí, že gramotní 21. storočia sú tí, ktorí sa vedia učiť a vzdelávať a že každý sa môže naučiť učiť sa a vzdelávať sa. Preto pomáha študentom a profesionálom vzdelávať sa rýchlejšie a lepšie. A vďaka technikám efektívneho učenia umožňuje naučiť sa angličtinu a iné cudzie jazyky aj ľuďom, ktorí na jazyky „nemali talent.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *