+421 907 744 331
Angličtina online zdarma
19. November 2014
Čo dokážeš tolerovať a najlepší rok tvojho života (vrátane angličtiny a efektívneho učenia)
10. January 2015
Ukázať všetko

Angličtina pre začiatočníkov – 3 chyby, na ktoré si treba dať pozor

V tomto článku sa dozvieš 3 chyby, ktoré robia začiatočníci, keď sa učia angličtinu. Sú to veci, na ktoré si chceš pri tvojom učení angličtiny dať pozor a vyhnúť sa im, aby tvoje učenie bolo zaujímavé a rýchle.

Chyba #1 – Učíš sa príliš veľa gramatiky

anglictina-pre-zaciatocnikov-1

Môžeš naraziť na metódu učenia angličtiny pre začiatočníkov, kde od teba budú chcieť, aby si sa učil kvantum gramatiky. Na jednej strane potrebuješ vedieť rozprávať anglicky gramaticky správne.
Na druhej strane potrebuješ, aby ťa učenie angličtiny bavilo. Aby si pri tom dlhodobo vydržal. To však pri dlhodobom drvení gramatiky nevieš.
Potrebuješ tiež rozvíjať ostatné časti jazyka. Rozprávanie, porozumenie…
Ak sa budeš učiť ako začiatočník učiť príliš veľa anglickej gramatiky, stane sa z teba večný začiatočník. V istom momente bude mať tvoj mozog v hlave príliš veľa gramatiky a jednoducho nebude schopný sa naučiť nič ďalšie.
Na istý čas sa ti znechutí učenie celej angličtiny…
Keďže okrem gramatiky toho vieš málo, tak medzičasom aj to môžeš zabudnúť…
A o pol roka budeš znovu hľadať „angličtina pre začiatočníkov“ neuvedomujúc si, že je to prílišné učenie sa gramatiky, ktoré treba zmeniť.
Potrebuješ hovoriť gramaticky správne, a nie hovoriť správne o gramatike.

 

Chyba #2 – Neustále sa učíš ďalšie a ďalšie slovíčka

Vedieť slovnú zásobu je fajn, ale pokiaľ pri učení angličtiny zostávaš iba pri slovíčkach, tak sa ti stane niečo podobné ako pri gramatike. Budeš síce vedieť obrovské množstvo toho, čo si sa naučil, no nebudeš to vedieť použiť v praxi.
Hoci sa budeš učiť tisícky slovíčok, v skutočnosti budeš stále na úrovni angličtiny pre začiatočníkov, pretože ich nebudeš vedieť použiť.
Prečítaj si článok o učení anglickej slovnej zásoby.

 

Chyba # 3 – Kurzy angličtiny pre začiatočníkov?
Daj si pozor, pretože sa učíš angličtinu proti princípom pamäte

Rada, ktorú dávam začiatočníkom s angličtinou, je nasledovná:
Tvoja pamäť je úžasná, uč sa podľa princípov pamäte!
Nie proti nej, ako sa to robí v škole…
Aké sú princípy pamäte pre naučenie angličtiny?

1. Musíš do hlavy dostať vnem. Informáciu. Slovíčko. Vetu. Frázu. Prízvuk. To sa deje cez zmysly. To je OK.
2. Informácia sa dostane do okamžitej pamäte. Ak na to neupriamiš pozornosť, tak to zabudneš. To je úplne normálne.
3. Upriamiš na tvoje slovíčko, či prízvuk pozornosť. Zatiaľ sme ok pre všetky spôsoby učenia angličtiny pre začiatočníkov.
4. Slovíčko sa uloží do krátkodobej pamäte. Aby sa ti to uložilo do dlhodobej pamäte, tak musíš splniť rad podmienok. A tu začínajú problémy.
a. Musíš mať absolútny záujem zapamätať si danú vec – toto by malo byť prirodzené pre každého začiatočníka, ktorý sa učí angličtinu. Avšak mnohokrát nie je. Keď sa učíš slovíčka, ktoré sú nezaujímavé, nepraktické, alebo sa ich máš bifľovať, tvoj záujem klesá.
b. Emócie – mal by si pri tom niečo prežívať. Niečo cítiť. Hnev, radosť, motiváciu, hocičo. Hlavne len nie mŕtve biflovanie slovíčok, či gramatiky ako na istom nemenovanom jazykovom kurze angličtiny (pre začiatočníkov…)
c. Pozornosť – musíš sa na to sústrediť. Toto je špeciálne ťažké v škole a tiež aj v jazykovej triede, kde sa ťa vyrušuje 14 ďalších spolužiakov.
d. Predstavivosť – 10x účinnejšia ako mechanické opakovanie. Na tom stojí kurz Angličtina Rýchlo Online
Avšak tradičné spôsoby učenia angličtiny pre začiatočníkov ťa učia bez predstavivosti. Z drahých učebníc, ako keby to boli tie drahé učebnice, ktoré ťa to naučia… Nenaučia. Naučí ťa to tvoja predstavivosť a pamäť.
e. Maximálne 5-7 prvkov naraz. Toto je OK.

f. Porovnávanie nových informácii so starými na základe logických súvislostí. Tu sa hodí učenie gramatiky. Avšak gramatické pravidlo musí prísť až potom, ako si sa naučil a použil slovíčka, vety v praxi!
Malo by to byť 80% používanie jazyka a 20% gramatiky. Nie 80% gramatiky a prepisovanie prekladov a 20% používania angličtiny.
i. Pokoj a ticho. Žiadne rušivé vplyvy. Učíš sa angličtinu ako začiatočník a si v kurze, kde je niekoľko ďalších ľudí? Alebo ťa pri učení ustavične niekto vyrušuje? Ďakujem pekne…

j. Opakovanie po niekoľkých hodinách, pred spaním, po niekoľkých dňoch a mesiacoch. Všetci zabúdame. Je to úplne prirodzené. Avšak potrebuješ aktívne opakovať a v praxi používať tie anglické slová a frázy, ktoré si sa naučil.
Kde je problém?
V tradičnom kurze angličtiny pre začiatočníkov, ale aj v kurze pre pokročilých, sa učíš stále nové a nové veci. Staré môžeš opakovať (nedeje sa to vždy), ale len občas ich natrénuješ na podvedomú úroveň používania.
5. Ak si splnil tieto podmienky pamäte, tak sa ti anglické slovíčko, alebo fráza uloží do dlhodobej pamäte. Avšak v tradičnom kurze angličtiny pre začiatočníkov je toľko princípov pamäte porušených, že to až nie je pekné.

 

Môj tip

Ak si začiatočník a chceš sa naučiť anglicky, pozri si toto, kde sa dozvieš o spôsobe učenia, ktorý ide v súlade s princípmi pamäte.

moje hodnotenie
článok
Date Published: 11/19/2014
Skvelý článok, dúfam že bude aj niečo ako pokračovanie 🙂
5 / 5 stars

Martin Hlinka
Martin Hlinka už od roku 2011 prináša na Slovensko techniky efektívneho učenia, o ktorých sa prostredníctvom jeho webov dozvedelo viac ako trištvrte milióna ľudí. Je autorom kníh a kurzov, ktorými si prešlo vyše 3000 klientov. Verí, že gramotní 21. storočia sú tí, ktorí sa vedia učiť a vzdelávať a že každý sa môže naučiť učiť sa a vzdelávať sa. Preto pomáha študentom a profesionálom vzdelávať sa rýchlejšie a lepšie. A vďaka technikám efektívneho učenia umožňuje naučiť sa angličtinu a iné cudzie jazyky aj ľuďom, ktorí na jazyky „nemali talent.“

2 komentáre

 1. Evka píše:

  Dobrý večer,
  naozaj som si to chcela vypočuť celé a prvých 10 min. som aj pozorne počúvala, ale keď ste sa začali opakovať a stále ma presviedčať, že jedine táto a žiadna iná, rýchlo, zábavne, efektívne a znovu rýchlo, zábavne a efektívne a znovu a znovu, a k tomu tie ďakovné maily…. :o(( Nemám toľko času a ani trpezlivosť to počúvať do konca. A aj moja dôvera bola silne naštrbená.Skráťte to, aspoň o dve tretiny. Potom si to možno vypočujem až do konca.

  • Tím AngličtinaRýchlo píše:

   Dobry vecer Evka,
   dakujeme Vam za komentar.
   Nas sposob komunikacie nemusi vyhovovat kazdemu a je to uplne prirodzene.
   Video, o ktorom zrejme hovorite, ma svoju dlzku a obsah z relevantnych dovodov a urcite sa ho nechystame skracovat.
   Mnohi nasi klienti si uvedomuju, ze pozriet si jedno video bolo efektivnejsie nez pripadny emailovy ping-pong o otazkach, ktore su vo videu aj tak zodpovedane.
   Pre ludi, ktori maju trpezlivost a seriozny zaujem ucit sa anglictinu kazdy den pocas niekolkych mesiacov, nehra totiz dlzka jedneho videa, v ktorom zistia, ako na to, ziadnu rolu.
   V pripade, ze mate konkretne otazky a odpovede ste vo videu nenasli, pokojne nam ich napiste na info@anglictinarychlo.sk. Radi Vam poradime.
   Zelam Vam pekny a uspesny start do noveho dna.
   Paolo, clen timu AnglictinaRychlo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *