+421 907 744 331
Angličtina pre začiatočníkov – 3 chyby, na ktoré si treba dať pozor
19. November 2014
Prásk. Nehoda. Tvoja superpamäť a úspech na skúškach a v angličtine.
13. January 2015
Ukázať všetko

Čo dokážeš tolerovať a najlepší rok tvojho života (vrátane angličtiny a efektívneho učenia)

Dnešný tip nebude o angličtine, ani o efektívnom učení. Hoci, ak použiješ veci z tohto článku / e-mailu, bude sa ti učiť omnoho ľahšie. Všetko sa bude robiť ľahšie!

Po celý rok som sa cítil vystresovaný a mizerne. Vedel som, že by som sa mal radovať a tešiť, avšak nejako to nechcelo prichádzať.

Príklad: Darčeky na Vianoce, ktoré som chcel nakupovať 2-3 týždne pred vianocami a dať si maximálne záležať na tom, aby boli čo najlepšie, som kúpil s výčitkami a v strese dva dni pred vianocami.

Nakoniec sa ukázali byť super – potešili ľudí, ktorí ich dostali, ale ja som spokojný nebol, lebo som vedel, že som to mohol urobiť úplne inak.

Potom sa kompletne všetko zmenilo.

Položil som si totiž otázku… jednu veľmi dôležitú otázku, ktorá medzi sviatkami kompletne všetko zmenila.

Tá otázka je:

 

Čo vo svojom živote odmietam tolerovať?

A chcem, aby si si na túto otázku odpovedal aj ty.

Čo v tvojom živote odmietaš tolerovať? 

??.

 

Anthony Robbins tvrdí, že kvalita nášho živote je určená kvalitou otázok, ktoré si kladieme a táto otázka je jedna z najkvalitnejších, aké som si kedy položil.

Čo v tvojom živote odmietaš tolerovať? 

??

 

Ktoré veci v tvojom živote ťa robia nespokojným/nespokojnou a vieš že ich potrebuješ zmeniť? Ktoré z nich už viac odmietaš tolerovať? 

 

Moja odpoveď

Spísal som si 2 strany vecí, ktoré ja vo svojom živote odmietam tolerovať. Nejaké ti prezradím. Celkom osobné veci, ale chcem ti ukázať príklad. A ukázať ti, k čomu to vedie.

1 – Odmietam tolerovať prácu, kde pracujem celý čas sám. Potrebujem byť s ľuďmi. Hnevalo ma, že som bol celý čas zavretý v jednom byte. A preto prestanem pracovať v home office a budem pracovať v coworingovom centre.

2015-1

 

2 – Odmietam tolerovať strácanie peňazí. Peniaze, ktoré by som mohol použiť skutočne rozumne – na investovanie, na odkladanie, na vzdelávanie, na lepšiu kvalitu života – som míňal na „rozumné veci,“ ktoré ale neboli rozumné. Drink navyše pri večeri, zbytočne drahá donáška do domu, taxík keď som mohol ísť pešo alebo busom, alebo iné ďalšie veci…

3 – Odmietam tolerovať to, že som nemal žiaden pohyb a že som mal zlé držanie tela a že nemám také telo, aké chcem mať. Každý deň behom minulého roka som sa díval do zrkadla s nebol som so sebou spokojný. Ale myslel som si, že nebudem vedieť rozchodiť tréningy v mojom nabitom režime.  Výsledok: Trénujem 4-5 krát do týždňa a stravujem sa zdravo –chudnem.

4 – Odmietam tolerovať informačný pretlak a preťaženú hlavu…

5 – Odmietam tolerovať nepravidelný spánkový režim…

 

Toto som si spísal a výsledok?

??

 

Čo myslíš?

Výsledok je, že som naštvaný – naštvaný, ale zároveň motivovaný tak, ako nikdy predtým, aby som tieto veci zmenil.

Hmm,, to ešte nie je výsledok…

 

Aký je reálny výsledok?

Chodím spávať o 2 hodiny skôr, ako predtým. Vstávam o 2 hodiny skôr ako predtým. Dospávam spánkový dlh.

2015-2

 

Nechávam si priestor na hru – hranie sa. Na zábavu bez pocitu viny (jeden z najlepších spôsobov ako eliminovať stres – pre vás, ktorí ste prepracovaní).

Športujem. Zlepšil som si držanie tela. Atď atď atď..

 

A teraz, prečo ti to píšem:

Vieš, väčšina ľudí si ani len nedá novoročné predsavzatie. Povie si, že je to klišé (je).

Niekto si uvedomuje, že sa chce zmeniť. A povie si, že chce spraviť 1-2 veci do Nového Roka. Vie, čo chce spraviť. Ale nemá jasnú motiváciu – nemá jasné „PREČO“ to chce spraviť.

Ako už chápeš, to je dôvod, prečo väčšina ľudí nedodrží svoje novoročné predsavzatia.

A naopak, ak máš jasnú motiváciu. Ak máš veľké PREČO. Ak vieš, prečo odmietaš tolerovať niektoré udalosti, vlasstnosti, ľudí v tvojom živote – tak ťa to každý jedeň deň napĺňa energiou to zmeniť.

Takto zmeníš koľko? 2 veci na nový rok? 2 veci a budeme happy?

Figu!

 

Takto zmeníš 10 vecí v januári a potom 10 vecí vo februári a tak ďalej.

Toto je spôsob, ktorým budú tvoje rozhodnutia fungovať! Dlhodobo!

Nemal to byť článok o novoročných predsavzatiach. Toto mal byť e-mail o zmene. Zmene, ktorú dnes chceš a ktorú môžeš v roku 2015 zrealizovať.

2015-3

 

Z mojej oblasti – môžeš sa naučiť anglicky. Môžeš sa učiť menej. Môžeš eliminovať stres zo školy. Keď budeš vedieť anglicky, môžeš mať lepšiu prácu. Dokonca, možno môžeš mať lepšiu prácu už teraz…

Čo v tvojom živote odmietaš tolerovať ty?

 

Ktoré veci ťa hnevajú a chceš sa ich zbaviť?

 

Čo budeš robiť miesto nich?

 

Ako sa chceš tento rok cítiť?

 

Čo budeš preto robiť?

 

Prečo je to pre teba dôležité?

Vezmi si pero a papier a spíš si odpovede na tieto otázky. Aby si mal ten najlepší rok v tvojom živote.

 

Na poslednú otázku ti dám tiež môj príklad:

Ja, Martin Hlinka, sa chcem tento rok cítiť úžasne. Chcem sa cítiť tak, že toto je ten najlepší rok v mojom živote.

A chcem ťa tým inšpirovať, aby si sa aj ty rozhodol, že toto bude ten najlepší rok v tvojom živote!

Aby som uzavrel príbeh zo začiatku tohto článku / e-mailu. Normálne sa so svojimi rodičmi nehrávam karty. Ani iné spoločenské hry.

Ale medzi sviatkami som si povedal, že chcem mať v živote radosť – že odmietam tolerovať nudu – že odmietam tolerovať stres – že odmietam tolerovať stres na tvári mojich rodičov.

 

Ako to zmeniť?

Prvý krát som si s otcom zahral šach – mal radosť, že mi to napadlo. Druhý krát, keď u rodičov bola aj moja priateľka – sme si zahrali karty.

Ja som mal najzábavnejší deň v roku, môj otec mal najzábavnejší deň možno za posledných 10 rokov a moja mamina a priateľka sa zabávali tiež.

Všetko výsledkom jedného rozhodnutia.

 

Čo v tvojom živote odmietaš tolerovať?

Prečo?

Čo chceš robiť miesto toho?

Prečo?

Verím, že som ťa inšpiroval.

 

Viem ti pomôcť s efektívnym učením a s angličtinou.

S pamäťou. So sebavedomím. AS ďalšími vecami, ktoré vedia vo veľkom ovplyvniť tvoj živote. Ak by si niečo potreboval, tak sa kedykoľvek ozvi na akosanaucit@gmail.com alebo na info@anglictinarychlo.sk

A keďže je skúškové obdobie a začina druhý polrok, chcem ti pomôcť s efektívnym učením skutočne efektívne. Preto som sa rozhodol dať behom januára bombastickú zľavu na kurzy o efektívnom učení >>

Ak odmietaš tolerovať zbytočne dlhé učenie, ak ťa učenie zbytočne nudí, ak odmietaš tolerovať problémy s učením, ak odmietaš tolerovať zlú pamäť, ak odmietaš tolerovať stresy na skúškach, tak potom choď a prihlás sa do jedného z kurzov, pretože tak naštartuješ tvoj rok, vykročíš správnou nohou vpred a samozrejme, vyriešiš tvoje problémy s učením >>


Martin Hlinka
Martin Hlinka už od roku 2011 prináša na Slovensko techniky efektívneho učenia, o ktorých sa prostredníctvom jeho webov dozvedelo viac ako trištvrte milióna ľudí. Je autorom kníh a kurzov, ktorými si prešlo vyše 3000 klientov. Verí, že gramotní 21. storočia sú tí, ktorí sa vedia učiť a vzdelávať a že každý sa môže naučiť učiť sa a vzdelávať sa. Preto pomáha študentom a profesionálom vzdelávať sa rýchlejšie a lepšie. A vďaka technikám efektívneho učenia umožňuje naučiť sa angličtinu a iné cudzie jazyky aj ľuďom, ktorí na jazyky „nemali talent.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *