+421 907 744 331
Čo dokážeš tolerovať a najlepší rok tvojho života (vrátane angličtiny a efektívneho učenia)
10. January 2015
Angličtina – Ako sa naučiť angličtinu a na skúšky: Vytvor si zvyk učiť sa
3. February 2015
Ukázať všetko

Prásk. Nehoda. Tvoja superpamäť a úspech na skúškach a v angličtine.

Tri dni dozadu sa mi stala brutálna vec.

Kráčam si tak z v Nitre na stretnutie. Premýšľam nad pracovnými vecami a nad stretnutím na ktoré sa celkom ponáhľam.

Ale kráčam si tak nonšalantne a hovorím si, „reku, vybavím si ešte jeden tefonát.“ Moja snaha je však prerušená. Odrazu počujem škrípanie bŕzd –  krátke a rýchle – a PRASK! Náraz. Rinčanie skla. Za rohom do seba narazili dve autá.

Vyjdem a vidím, že jedno je stočené tak, ako by určite byť nemalo – totálne otočené v protismere s celým predkom rozbitým. Z druhého auta vyjde šofér a kričí na šoféra toho prvého auta.

Prechádzam okolo, dívam sa na to, všeetka nonšalantnosť je preč, úplne sa mi vypla myseľ. Stres. Čo teraz?

Nemám čas nad ničím premýšľať, lebo z druhého auta vykrivká pani, na čele rana ako s baseballovou palicou, na líci druhá a vraví: „Prosím zavolajte mi záchranku.“

nehoda

(ilustračná foto, nie z reálnej nehody, reálne boli rozmlátené o trochu menej)

Stres.

Čo teraz? Nikdy som v takej situácii nebol. Volám záchranku. Vyťahujem iphone z vačku. Stres. Kde sme? Ako sa volá táto ulica? Čo im poviem?

Odblokujem telefón. Kam sa volá? 911? Nie, to je v amerike. 112. Vytáčam, prepájajú ma. Vybavujem. Poviem meno ulice správne. Popíšem situáciu. Že všetko vybavia, pošlú sanitku, hasičov aj policajtov.

Pani sedí v šoku, ja ešte nechávam jednému zo šoférov na mňa kontakt a odchádzam preč.

Neviem, ako to nakoniec dopadlo. Šiel som na stretnutie, bol som z toho vyklepaný ešte dobrú hodinku, ale o to nejde. O čo ide?

??

munch

 

 

Ide o to, že:

Naša pamäť funguje úplne inak pod vplyvom stresu, ako bez neho.

Pamätáš sa, keď si bol na tej dôležitej skúške, alebo robil ten dôležitý tesť? Ten, pri ktorom si bol vystresovaný/á a nevedel si si spomenúť na správnu odpoveď, alebo si o nej 3-4x pochyboval.

Možno aj teraz prežívaš trochu stresu, ako si čítal môj príbeh, alebo si spomenul na ten svoj.

Už o malú chvíľu ti však ukážem postupy, ktorými nielenže eliminuješ stres, ale budeš sa vedieť učiť a použiť naučené informácie na skúške omnoho ľahšie.

 

Ale predtým, poďme si vysvetliť, ako funguje tvoja pamäť, keď si v strese:

Ako hovorím, pamäť funguje úplne inak pod vplyvom stresových hormónov.

Ľudia si myslia, že učenie a zapamätávanie si, že to je o tom, čo robíš doma, alebo na prednáške. O tom, ako tam dávaš pozor. A o tom, ako dobre si veci uložíš do pamäte.

Ale to je len jedna časť!

Druhá časť je vybavenie si informácie, ktorú si si zapamätal. Jej následné použitie!

Keď si pod stresom, zjednodušene povedané, „tvoj mozog sa vypne.“ Tvoje premýšľanie a schopnosť učenia ide preč. Zabudni na riešenie kvadratických rovníc, ak si práve svedkom nehody a učil si sa to včera…

V strese si vybavíš veci, ktoré máš podvedome naučené. Nad ktorými nemusíš premýšľať. Ktoré ovládaš spredu – zozadu. Takzvané silné mozgové spojenia.

Vedel som, že ulica sa volala Fraňa Mojtu. Vedel som to, lebo som na tej ulici bol snáď tisíckrát, vedľa som chodil na základnú školu. Vedel som číslo 112, pretože som ho počul tisíckrát a pretože je krátke.

Ale keby sme boli na takej Partizánskej ulici (ktorá je niekde úplne inde), tak by som si to pravdepodobne nevybavil.

mozek

Bývaš v strese, keď si chceš vybaviť naučené informácie?

Alebo keď sa učíš?

Keď na teba cudzinec začne po anglicky a vieš, že to vieš, ale odpoveď mu nedáš, alebo sa zakoktáš…

Keď si na skúške a vieš že 10 minút dozadu si to vedel bez problémov vysypať a teraz nad tým premýšľaš a hľadáš to v pamäti?

Keď sa chceš učiť, ale nevieš sa sústrediť, lebo ten test máš už zajtra / pozajtra?

Minule som písal o veciach, ktoré si v tvojom živote ochotný / ochotná tolerovať. Chceš toto tolerovať, alebo sa chceš stresu pri učení zbaviť? Chceš stres s angličtinou a inými jazykmi tolerovať, alebo sa ho chceš zbaviť?

Ak sa ho chceš zbaviť, tak určite čítaj zvyšok tohto článku:

1 – Ak sa dostaneš do stresovej situácie (test, skúška) a chceš si vybaviť všetky informácie, tak je potrebné, aby si ich mal veľmi pevne zachytené v tvojej pamäti. Na to slúžia takzvané pamäťové techniky a stratégia učenia, ktoré vysvetľujem v kurze Ako zvládneš každú skúšku ľavou zadnou

2 – Ak sa ideš učiť a si v strese, máš dve možnosti. Buď ťa tento stres poháňa vpred a motivuje ťa a sústredíš sa v pohode – to je dobre!

3 – Ak sa však ideš učiť a máš pomaly záchvaty paniky, ak máš negatívny stres a nevieš sa sústrediť, je potrebné tento stres vyhladiť.

4 – Ak si na skúške a chceš sa zbaviť stresu, existuje technika, ako sa behom 2 minút upokojiť.

Táto technika sa volá „Power pose“ alebo „power position“ (bez prekladu, anglicky to znie lepšie! 🙂 ) a určite si ju pozri v tomto videu:

http://www.ted.com/talks/amy_cuddy_your_body_language_shapes_who_you_are

 

Pani ťa nielenže presvedčí, prečo máš chodiť vystretý, ale predovšetkým ti povie návod, ako sa behom 2-5 minút upokojíš, držaním jednej jedinej polohy tela. Nemusíš robiť nič iné, je to zázračne jednoduché!

Pomocou tejto techniky sa zbavíš veľkej časti stresu aj pred skúškou, aj pred učením sa. Určite si toto video pozri a techniku použi >>

Vďaka tomu sa na učenie doma budeš vedieť lepšie sústrediť.

Vďaka tomu sa lepšie naučíš. Vďaka tomu budeš na skúške vedieť lepšie zareagovať.

Jedna 2-5 minútová technika a odstráni pokojne 80% tvojho stresu, no nie je to úžasné?

 

V drvivej väčšine situácii toto funguje bravúrne!

Avšak nepomôže ti to, keď sa niekto naozaj zaskočí. Cudzinec na teba vybafne po anglicky, alebo dostaneš zlú otázku, ktorá ťa môže rozhodiť. V tom prípade je treba mať informácie skutočne dobre ukotvené v pamäti >>

Na to slúžia pamäťové techniky. Prečítaj si o nich viac, aby si vedel, ako sa môžeš aj ty učiť a vybavovať si informácie ľavou zadnou >>

Keďže je skúškové a ja ti chcem pomôcť sa učiť, dávam ukrutnú zľavu na moje kurzy o efektívnom učení. Klikni sem, aby si zistil, ako sa aj ty môžeš učiť bez stresu, zapamätať si vedomosti natrvalo, rýchlo a  potom ich s ľahkosťou použiť na skúškach >>


Martin Hlinka
Martin Hlinka už od roku 2011 prináša na Slovensko techniky efektívneho učenia, o ktorých sa prostredníctvom jeho webov dozvedelo viac ako trištvrte milióna ľudí. Je autorom kníh a kurzov, ktorými si prešlo vyše 3000 klientov. Verí, že gramotní 21. storočia sú tí, ktorí sa vedia učiť a vzdelávať a že každý sa môže naučiť učiť sa a vzdelávať sa. Preto pomáha študentom a profesionálom vzdelávať sa rýchlejšie a lepšie. A vďaka technikám efektívneho učenia umožňuje naučiť sa angličtinu a iné cudzie jazyky aj ľuďom, ktorí na jazyky „nemali talent.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *